Dünyanın dört bir yanındaki tüccarlar COVID-19’un getirdiği değişime adapte olmaya çalışırken Mastercard da dokunmadan alışverişi mümkün kılmak için yapay zeka destekli teknolojisini duyurdu.

Ödeme devi, yeni temassız çözümü için müşteri analizi yardımıyla sürtünme noktalarını ortadan kaldırarak müşteri yolculuğunun hızını artırmayı hedefleyen Shop Anywhere ve yapay zeka teknolojisi ortağı Accel Robotics ile çalışıyor. Ortaklığın amacı, özellikle pandemi döneminde tüketiciler için bir sıkıntı haline gelen ödeme sıraları, bekleme süresi ve ödeme güvenliği gibi sorunları çözmek.

Mastercard yeni çözümünü bir Dunkin’ restoranında kullanıyor. Müşteriler mağazaya yaklaşarak, kahvelerini ve donutlarını satın alıp herhangi bir yüz yüze etkileşim olmadan uzaklaşabiliyorlar.

Mastercard bunun yanı sıra yine yapay zeka destekli bir ‘arabadan sipariş’ hizmeti üzerinde çalışıyor. Bunun için SoundHound ve Rekor Systems ile iş birliğine giden şirket, sipariş için bir çalışan bulundurma ihtiyacını gidermek amacıyla araç tanıma, sesle sipariş ve yapay zeka teknolojilerini kullanacak. Ayrıca müşteriler, geçmiş satın alma eğilimlerine göre mağazaya ve kişiye göre kişiselleştirilmiş dinamik menü teklifleri alabilecekler.

COVID-19 pandemisi dünyayı etkisine almışken temassız ödemeler virüsün yayılmasını önleme gücüyle sık sık gündeme geldi. Birçok finans kuruluşu yeni dijital ödeme hizmetleri geliştirmeye ya da mevcut hizmetlerini iyileştirmeye çalışırken Mastercard da temassız alışverişlere kolaylık sağlayacak çözümlerini duyurmaya devam ediyor.

Mastercard: Covid-19 temassız ödeme kullanımını yükseltti

KaynakFinextra