ABD merkezli FinTech girişimi ve bir yeni nesil banka olan Zenus Bank, dileyen herkesin ABD’de bir banka hesabı açması için hizmet verecek.

Dijitalleşmeye bağlı küreselleşme ile artık dünyanın herhangi bir noktasına ürün ve hizmet satmak çok kolaylaştı. Özellikle dijital çözümler sunanlar için dijital ürünlerini internet üzerinden listelemek, satmak, tahsilat yapmak artık bir kaç tık kadar basit.

Diğer yandan bu gelişmelere paralel olarak gelişen dijital ödeme çözümleri PayPal ve Stripe gibi FinTech girişimlerinin doğmasına ve küresel devler haline gelmesine imkan tanıdı.

Tüm bu gelişmelere rağmen ülkelerin kendine özel yasal düzenlemeleri, uluslararası para transferlerinde yaşanan uzun süreler ve yüksek komisyonlar, ya da vergilendirme rejimleri hâlâ aşılması gereken bariyerler teşkil ediyor.

Bu çerçevede bir çözüm sunmak üzere yolan çıkan ABD merkezli FinTech girişim Zenus Bank, bankacılık lisansına sahip yeni nesil bir banka çözümü sunmayı hedefliyor. Girişimin en büyük vaadi ise ABD’de yerleşik bir adrese sahip olmayanlar için bile banka hesabı açma ve kullanmaya imkan vermesi.

Zenus Bank‘ın internet sitesinde verilen bilgilere göre hesap açanlar, 15 dakika içinde Mastercard veya Visa logosuna sahip bir sanal kart edinebiliyorlar ve hesaplarındaki parayı harcamaya başlayabiliyorlar.

Erken kayıt döneminde talep toplayan girişim, bu hizmet için yıllık 600 ila 1.200 dolar arasında değişecek ücretler belirlemiş. İlk anda yüksek gibi görünen bu ücretler ABD’de yerleşik bir banka hesabı ve buna bağlı diğer dijital servisler ile entegrasyon açısından düşünüldüğünde makul bir yatırım olarak değerlendirilebilir.

Diğer yandan girişim, erken kayıt döneminde referans verenler için belirli seviyelerde indirim veya ömür boyu ücretsiz hesap hakkı tanıyan bir model de sunuyor.

Zenus Bank‘ın hizmeti sayesinde PayPal veya Stripe gibi servislere ABD merkezli entegrasyon ve çözümlerinden faydalanma imkanı doğacaktır. Ayrıca ABD’de kredi notu geliştirmek açısından da faydalı olabilir.

Ancak madalyonun diğer yüzünden kara para aklamanın engellenmesi (AML), ABD’nin ekonomik yaptırımlarının delinmemesi gibi konular da önem kazanıyor. Zenus Bank ABD merkezli bir girişim olabilir ancak diğer ülkeler, vatandaşlarının bu tarz bir hizmetten faydalanarak vergi politikalarını ihlal etmediğinden emin olacakları adımlar da atacaklardır.

FinTech dünyası için bu tarz gelişmeleri daha fazla duymaya başlayacağız. Görünen o ki küresel dijital kimlikler, dijital paralar, açık bankacılık ve düzenlemeler FinTech dünyasının gündemini giderek artan oranda meşgul etmeye devam edecek.

Zenus Bank bekleme listesine buradan kayıt olabilirsiniz.