Geçtiğimiz hafta büyük bir yatırım turuna hazırlandığı duyurulan İsveç merkezli FinTech şirketi Klarna, 650 milyon dolar değerinde bir yatırım toplayarak 10,6 milyar dolar değerlemeye ulaştığını açıkladı.

Yatırım turuna Silver Lake Partners, Singapur varlık fonu GIC, BlackRock ve HMI Capital öncülük etti. Bu yatırım turunun tamamlanmasıyla birlikte şirket Avrupa’nın en büyük FinTech unicorn’u konumuna erişti.

Düzenlenmiş bir banka olan Klarna, genellikle çevrimiçi ve perakende alışverişleri kolaylaştıran “şimdi al, sonra öde” çözümüyle biliniyor. Bu ödeme çözümü sayesinde müşteriler faizsiz bir finansman modelinden yararlanmış oluyor. Klarna bir satın alım gerçekleştiğinde satıcıya ödeme yaparken müşteriler de daha sonra bu satın alımı taksitle ödeyebiliyor.

CB Insights’ın “Unicorn İzleyicisi” listesine göre Revolut, Klarna ve Checkout 5,5 milyar dolar değerindeydi. Klarna aldığı bu yatırımlar değerini neredeyse ikiye katlamış oldu.

Klarna’nın şu anda dünya çapında 12 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor. Şirketin uygulaması günlük 55.000 indirme ile geçtiğimiz yıl boyunca en yakın rakibinin neredeyse 3 katı kadar indirme sayısına ulaştı. Klarna CNBC’nin “Disruptor 50” listesinde de 5. sırada yer alarak dikkatleri üzerine çekmişti.

Şirket, rakip FinTech’lere kıyasla pandemi dönemini de gayet iyi geçirdi. Karantina sonrası çevrimiçi alışverişlerin artmasından yararlanan Klarna, müşterilerine uygun ödeme yöntemleri sunarak kullanıcı tabanını genişletti.

Klarna CEO’su Sebastian Siemiatkowski’nin konuya yönelik açıklamaları şöyle: “Hem perakende hem de finans alanında gerçek bir dönüm noktasındayız. Çevrimiçi perakendeye geçiş artık gerçekten çok yoğun. Şu anda aktif olarak ödeme şekillerinde kolaylık, esneklik, kontrol ve genel olarak üstün bir alışveriş deneyimi sunan hizmet arayan tüketicilerin davranışlarında çok somut bir değişiklikler var.

Ant Financial, Klarna’nın azınlık hissesini satın alıyor

KaynakCNBC