Kripto para birimleri bu yıl fazlasıyla ilgi görüyor. Bu satırların yazıldığı tarihte Bitcoin 17.000 dolar seviyesini aştı. Hal böyle olunca Revolut, Square ve PayPal gibi şirketler de kripto hizmetlerini genişletmeye bakıyor.

Kripto para birimlerine karşı bu yükselen ivmenin bir sebebi de ticaretini yapmak, satın almak veya satmak için daha kolay yöntemlerin ortaya çıkması olabilir. Revolut ve Square gibi büyük uygulamalar kriptoyu daha erişilebilir hale getirdiğinden dolayı bu alana daha fazla kullanıcı ilgi duyuyor.

Kripto para kullanmak için en popüler araçlardan birisi Square’in Cash uygulaması. Uygulama, herkesin kripto para piyasasına katılmasını kolaylaştırmak için tasarlandı. Birkaç tıklama ile kullanıcılar bitcoin alabiliyor, satabiliyor ya da tutabiliyor. Bitcoin ticareti yapmak için giderek daha fazla Cash App kullanılıyor. Uygulamanın ikinci çeyrekteki bitcoin geliri, geçen yıla göre yüzde 600 artış göstererek 875 milyon dolar seviyesine çıktı.

Geçtiğimiz Ekim ayında PayPal, 2021’de kendi platformu üzerinden dijital cüzdanı aracıyla kripto para ticareti yapabileceğini duyurdu. Hatta geçtiğimiz hafta şirket, ABD kullanıcıları için kripto işlemlerini açmıştı. Nihayetinde bu yeni özellik, PayPal’ın 300 milyondan fazla küresel hesap sahibine yayılacak ve belirli sayıda kripto para birimini satmalarına, tutmalarına ve satın almalarına imkân tanıyacak.

Yeni nesil bankalar da kripto işlevselliği sunma yolunda adımlar atıyor. Revolut geçtiğimiz Temmuz ayında ABD’deki kripto hizmetlerini genişletmişti. Revolut uygulamasındaki yeni kripto para birimi özelliği, kullanıcıların ABD dolarını ve diğer 27 itibari para birimini kripto para birimlerine dönüştürmesine olanak tanıyor.

Kripto para biriminin daha rahat kullanılması ve kolay bir şekilde ticaretinin yapılabilmesi bu varlıkların ana akıma ulaşmasına yardımcı olabilir, ancak güvenlik endişeleri de tamamen ortadan kalkmış değil.

Kripto para birimi platformları hâlâ bilgisayar korsanları ve kara para aklayıcıların ortamıymış gibi kötü bir üne sahip. Kullanıcılar için düzgün bir arka plan kontrolü yapmak da bir sorun. Güvenlik firması CypherChase tarafından hazırlanan bir rapora göre, küresel olarak dijital para hizmeti sağlayıcılarının yüzde 50’sinden fazlası yeni kullanıcılar için zayıf güvenlik kontrollerine sahip.

Bu sorunları aşmak adına bankacılık ve ödeme uygulamaları, kripto yeteneklerini başlatmak için üçüncü taraf oyunculara yöneliyor. Revolut ve PayPal gibi firmalar, kripto aracılık firması Paxos ile ortaklık kurdu. Paxos, firmaların yeni kripto hizmetlerini mevcut platformlarına entegre etmelerini sağlayan API’leri sunuyor.

Kripto borsaları da değişiyor

Böyle bir ortamda kripto para platformlarının da önemli değişiklikler yapması gerekebilir. Bu firmaların, insanların finansmanı için güvenli depolama birimleri olduklarını kanıtlamaları gerekiyor. Popüler bir kripto borsası olan Kraken bunu zaten yapıyor; firma yakın zamanda bir banka sözleşmesini alan ilk kripto platformu oldu. Bu lisans, kullanıcıların kripto varlıklarını düzenlenmiş bir bankanın emniyeti ve güvenliğinde tutmalarına izin veriyor.

Coinbase ise kripto para birimi tabanlı bir Visa kartını piyasaya sürüyor. Bu kart ile birlikte kullanıcılar, kripto para birimleriyle alışveriş yapabilecek ve kartlarına doğrudan Coinbase hesapları üzerinden para yatırabilecek. Şirketin ürün lansmanı, Visa‘nın kripto varlıklarından yararlanma konusundaki istekliliğini de yansıtıyor. Visa’nın onay damgası ise daha fazla insanın dijital para birimlerini kullanma konusunda kendinden emin hissetmesine yol açıyor.

Tüm bu gelişmelere karşın kripto para birimlerinin kitleler tarafından benimsenmesi için bitcoin hesapları açmak, para yatırmak, çekmek ve göndermek gibi işlemlerin bir banka hesabı açmak ya da sms göndermek kadar kolay hale gelmesi gerekiyor. Bunun için de bankaların oyuna dahil olması gerekebilir.

Şimdilik durum böyle görünmüyor. Eylül ayında yapılan bir araştırmaya göre, bankacılık sektöründe çalışan katılımcıların yüzde 63’ü, güvenliği hâlâ kripto para biriminin benimsenmesinde büyük bir endişe olarak gördüklerini söyledi.

Yine de halk, finansal yaşamlarının bir parçası olarak kripto para birimi kullanımını benimsemeye daha açık göründüğü için bu durum zamanla değişebilir.

*Rivka Abramson’ın Tearsheet’teki yazısından özetlenmiştir.

BTK Kripto Para Araştırma Raporu’nu yayımladı

KaynakTearsheet