FinTech girişimi Stripe, 36 milyar dolar değerleme ile 600 milyon dolar değerinde aldığı son yatırımdan sonra yeni bir yatırım turu için daha kolları sıvadı.

Konu gizli olduğu için kimliğinin açıklanmamasını isteyen kişilerden biri, görüşülen değerlemenin 70 milyar dolardan fazla veya önemli ölçüde daha yüksek, yani 100 milyar dolara kadar çıkabileceğini söylüyor. Böyle bir yatırımın gerçekleşmesi durumunda Stripe ABD’nin VC destekli en değerli girişimi haline gelecek.

Görüşmeler henüz emekleme aşamasında. Bahsi geçen yatırım turunun tamamlanacağının garantisi de yok. Stripe temsilcilerinden biri konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Square Inc. ve Paypal Holdings Inc. ile rekabet eden Stripe’ın yazılımı, işletmeler tarafından ödemeleri kabul etmek için kullanılıyor. Web sitesine göre Stripe’ın müşterileri arasında Amazon, Salesforce., Lyft ve Instacart gibi şirketler bulunuyor.

Şirket, pandemi sırasında daha fazla müşterinin e-ticarete yönelmesiyle önemli bir avantaj yakaladı. Bu yılki ekonomik kriz sırasında ABD müşterileri için bir kart hizmeti sunmaya başlayan şirket Nijerya merkezli girişim Paystack’i satın alarak Afrika pazarına genişledi.

Stripe, web sitesine göre 2.500’den fazla çalışana ve 14 global ofise sahip. Şirket halihazırda yeterince sermayeli, ancak yeni bir finansman turu, özel bir şirket olarak ölçeklenmeye devam etmesine yardımcı olabilir. Nisan ayında, San Francisco merkezli şirket, Andreessen Horowitz ve Sequoia Capital dahil olmak üzere yatırımcılardan 36 milyar dolarlık bir değerleme ile 600 milyon dolar toplamıştı.

Capgemini Dünya Ödemeler Raporu’nu yayınladı – 2020

KaynakPaymentSource