Haziran 2019’da PYMNTS, 1.037 akıllı telefon kullanıcısından oluşan ulusal bir gruba, günlük etkinliklerine erişimi ve yönetimi kolaylaştıracak tek bir uygulamaya sahip olma konusundaki ilgilerini sordu.

Çalışma, “süper uygulama” olarak adlandırılan bu tür uygulamaları, tüketicilerin harcamalarına dair nasıl plan yapacaklarını takip etmeleri için daha sorunsuz bir yol sunan uygulamalar olarak tanımlıyor. Tanım bununla da sınır değil. Aynı zamanda böyle bir uygulama, önemli tarihler için hatırlatmalar da ayarlayabilecek. Faturalar, randevular, önemli tarihler ve arkadaşlarının ne yaptığı gibi aktivitelerden haberdar olmayı sağlayacak.

Ayrıca bu süper uygulama, çeşitli eğlence seçeneklerine kaydolmayı da kolaylaştıracak. Oyunlar, müzik, kitaplar, videolar, restoran ve seyahat rezervasyonları, hatta tıbbi malzeme, reçeteli ilaçlar gibi sağlık hizmetlerine dahi bu uygulama üzerinden erişilebilecek.

En önemlisi ise bu “uygulamaların uygulaması”, işletim sistemleri, kanallar, cihazlar arasında çalışacak, ses ve SMS ile etkinleştirilebilecek.

O zamanlarda pek çok FinTech ve Big Tech oyuncusu, kendilerine “süper uygulamalar” demeseler bile, kullanıcıları meşgul etmek için bu tür işlevleri kendi uygulamalarına entegre etmeye başlamıştı. Ancak o zaman bile, Haziran 2019’da, tükticilerin üçte biri böyle bir süper uygulama deneyimine büyük bir ilgi gösterdi ve yarıdan fazlası (yüzde 54,2) böyle bir konseptle ilgilendiğini belirtti. Tüketicilerin yalnızca yüzde 13’ü “olmaz” dedi.

Yani sonuç olarak ankete katılanların çoğunlu bu “uygulamaların uygulaması” deneyimini çekici buldu. Tüketiciler, günlük hayatlarının tüm parçalarına erişmek, bunları izlemek ve organize etmek için uygulamalar ve simgeler arasında gemiş yapmanın zamanlarını harcadığını söylüyorlar.

Google Pay’den süper uygulama adımı

Geçtiğimiz hafta Google Pay, tüketicilerin yaklaşık 18 ay önce süper uygulama konseptinde çekici bulduklarını söyledikleri işlevselliğin ve kullanıcı arayüzünün çoğunu içeren yeniden tasarımını tanıttı. Google Pay’in yeniden tasarımı, Plex adlı “Akıllı DDA”nın entegrasyonunu da içeriyordu.

Tüketicilerin 18 ay önce yapabileceklerini söylediklerini yapıp yapmayacaklarını zaman gösterecek. Öte yandan Google Pay’in yeni sürümü ,ABD’deki süper uygulamalar gerçekleştikçe dijital cüzdanlar, ödeme uygulamaları ve finans kurumları için bir uyandırma çağrısı işlevi görebilir.

Önce ticaret, sonra ödeme

Süper uygulama yarışında yer almak için başlangıç ​​noktası ödemeler değil, ticaret olmalı. İlk olarak, tüketicilerin satın almak istedikleri dikkate alınmalı, daha sonra ise bunun için nasıl ödeme yapacakları.

Bunu ilk elden, fiziksel mağazalardaki genel amaçlı ödeme cüzdanlarının lansmanından bu yana geçen beş yıl içinde evrimleşmede gözlemledik. Başlangıçta tüketiciler ve tüccarlar için fiziksel satış noktasında bir oyun değiştirici olarak konumlandırılan bu şey, büyük bir hayal kırıklığı oldu.

COVID-19 ile birlikte gerçekleşen hızlı dijital dönüşümle birlikte önce ticaret, sonra ödeme eğilimi gözlemledik. Günümüzde mağazalardaki temassız ödemeler, dijital kanallar aracılığıyla dijital öncelikli ve dokunmasız bir ticaret deneyimine dönüştürülüyor. Bu da tüketicilerin, fiziksel bir mağazada alışveriş yapmaktan çok daha tatmin edici bulduklarını söyledikleri bir deneyim.

COVID-19, tüketicilerin alışveriş yaparken dijital öncelikli veya yalnızca dijital bir deneyime olan ilgisini hızlandırdı. Tüm satıcılar bu kanalda patlayıcı bir büyüme gördüklerini bildirdi. Bugün, alışveriş yapmak ve ardından teslimat için ödeme yapmak için uygulamaları ve web sitelerini kullanmakla daha çok ilgilenen bir tüketici kitlesi bulunuyor. Tüketiciler ödeme deneyiminin verimli, entegre ve görünmez olmasını bekliyorlar. Bunun için ödemelerin bu ticaret deneyimine göre entegre edilmesi gerekiyor.

Dijitale öncelik veren bir dünyada ticaret, farklılaşmayı, benimsemeyi ve yeniliği yönlendiren deneyimdir ve döngüyü kapatan da ödemelerdir. Süper uygulama ekosistemi bu köprüyü oluşturur ve tüm paydaşlar için değer oluşturur.

Google’ın Süper Uygulama Yolculuğu

Google’ın geçen hafta sunduğu uygulamada bunun kanıtlarını görebiliyoruz. Google Pay uygulaması üç etkinlik etrafında düzenlendi: Tek bir yerde arkadaşlara ve işletmelere ödeme yapma, Google ekosisteminde teklifler ve ödüller bulma ve tüketici harcamaları hakkında bilgi alma.

Banka hesaplarını Google Pay, Plex veya diğerlerine bağlayan kullanıcılar, kullanıcıların kategoriler, makbuzlar veya satıcılar üzerinden işlemleri arayabileceği ve gruplayabileceği bir “Analizler” sekmesi aracılığıyla harcama alışkanlıklarını ve eğilimlerini zaman içinde izleyebilecekler.

Uygulama, en sık yapılan işlemlere odaklanır ve bunları, en sık ödeme yapan bireyleri ve işletmeleri dikkate alan sekmeler ve “konuşmalar” etrafında düzenliyor. Gruplama işlevleri görünürlüğe yardımcı olur, işlemleri kolaylaştırır ve taraflar arasındaki ödemelerin izini sürer. Tıpkı bir dizi e-postanın taraflar arasındaki iletişimin ilerlemesini göstermesi gibi, ancak burada borçlar ve krediler, hatta geri ödemeler söz konusu.

Google Pay ayrıca 150 milyon kullanıcısına uygulama içinde, dokunarak teklifleri kullanma olanağı tanıyor. İşlem ister mağazada isterse çevrimiçi olarak gerçekleşsin, indirimler ve promosyonlar otomatik olarak uygulanıyor. Google Lens entegrasyonu ile Google Pay kullanıcıları, ürün barkodlarını veya QR kodlarını doğrudan Google Pay’den tarayabilir ve alışveriş yapabiliyorlar. Gmail ile entegrasyon ise makbuzların ve fatura ödemelerinin işlem ve harcama yönetimi işlevinin bir parçası olmasını mümkün kılıyor.

Google, Google Pay için “gizlilik odaklı” bir tasarım yaklaşımı benimsedi ve üçüncü taraflara veri satmayacağını veya reklam hedefleme için işlem geçmişini Google’ın geri kalanıyla paylaşmayacağını söylüyor. Kişiselleştirme ayarı varsayılan olarak kapalıdır, ancak kullanıcılar bunu üç ay boyunca denemek için açıp beğenmedikleri takdirde kapatabilirler. Ayarın açık tutulması, kullanıcılara sunulan tekliflere ince ayar yapıyor.

Çıtayı belirliyor

Yeniden tasarlanan Google Pay’in henüz yeni, ancak ticaret ortamını ve içinde faaliyet gösteren oyuncuları nasıl yeniden şekillendirebileceğine dair şimdiden önemli bilgiler var.

Google Pay ekosistemi, üçüncü tarafların ürünlerini ve hizmetlerini yenilikçi ve benzersiz kılarak tüketicinin zamanı ve ilgisi adına rekabet etmeleri için teşvik ediyor.

Plex’in bir parçası olan bankalar, birincil bankaları olmak için yeterince ikna edici olmaları umuduyla müşterilerinin ödemelerini, bankacılığını, para yönetimini ve kredi ihtiyaçlarını destekleyen ürünler yaratacak. Plex ile Google Pay, tüketicilere banka olmadan ve tüketicilerden bankaları olarak Google’a güvenmelerini istemeden bankacılık hizmetleri sunabilir. Plex ile katılımcı bankalar, işlem ve ödeme akışlarındaki görünürlüklerine göre işletmeler ve tüccarlar için yeni bankacılık hizmetlerini uyarlayabilir. Ayrıca en iyi yaptıkları şeyi temel alarak tüketicilere ve işletmelere bu hizmetleri almaları ve tüketmeleri için yeni yollar sunabilir. Daha küçük finansal kuruluşlar, yeni ve farklı yollarla yeni müşteriler bulma fırsatına sahip olacaktır. Mevcut finans kuruluşları ise rekabet edebilmek için kendi oyunlarını geliştirecek.

Bir haftadan kısa bir süre sonra, Google Pay’in süper bir uygulama olarak ortaya çıkacak kadar süper olup olmadığını söylemek için henüz çok erken ama kesinlikle diğer herkes için çıtayı belirliyor.

Google Pay bir alışveriş platformuna dönüşebilir

KaynakSeekingAlpha