Dünyanın COVID-19 pandemisi nedeniyle uzaktan çalışmaya geçmesiyle birlikte bu yıl siber suçların maliyetinin 1 trilyon doları aşması gerekiyor.

Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi ile birlikte siber güvenlik firması McAfee’nin tarafından hazırlanan rapor, siber suçların maliyetinin 2018 yılı toplamına göre yüzde 50 artacağını ve küresel GSYİH’nin %1’inden fazlasını oluşturacağını ortaya koyuyor.

Araştırmacılar, kimlik avı ve hizmet reddi saldırılarından fidye, casus yazılım ve kripto para birimi hırsızlığına kadar çeşitli saldırıların sayısında ve türünde bir artış olduğunu belirtiyor. Eve taşınmanın veya uzaktan çalışmanın bir sonucu olarak zayıflayan güvenlik de buna katkıda bulunan bir faktör olarak gösterildi.

McAfee CTO’su Steve Grobman konuyla ilgili olarak: “İşletmelerdeki siber saldırıların şiddeti ve sıklığı teknikler geliştikçe ve işeler uzaktan yapılmaya doğru genişledikçe artmaya devam ediyor. Endüstri ve hükümet, siber saldırıların finansal ve ulusal güvenlik etkilerinin farkındayken, planlanmamış kesinti süreleri, ihlalleri araştırmanın maliyeti ve üretkenlik kesintisi, daha az değer verilen yüksek etki maliyetlerini temsil ediyor.” ifadelerini kullandı. Raporda belirtilen bu daha az değer gören maliyetlerden bazıları kaybedilen fırsatlar, boşa harcanan kaynaklar ve zarar gören personel moralini de içeriyor.

ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya ve Avustralya’da hükümet ve iş dünyasından 1.500 teknoloji uzmanını bir araya getiren raporda, endişe verici bir şekilde sadece yüzde 44’lük bir kesim siber olayları önleme veya bunlara müdahale etme planları olduğunu söylüyor.

Finansal hizmetler sektörü genellikle daha katı siber güvenlik gereksinimlerine tabi, ancak siber risk, özellikle gelişmekte olan ekonomilerde endüstri için hala bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor.

Uluslararası Para Fonu’nun yakın zamanda yayınlanan bir raporu, siber riskin “finansal istikrara yönelik yeni tehdit” olduğunu belirtmiş ve düşük gelirli ülkelerde siber güvenlik kapasitesinin geliştirilmesine yardım çağrısında bulunmuştu.

McAfee’nin raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Avrupalı finansal altyapılar siber tehditlere karşı güçlerini birleştiriyor

KaynakFinextra