Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Asya-Pasifik ülkelerinde çok sayıda gelişmenin yaşandığı bir haftayı geride bıraktık. Vitrindeki ülke ise Avustralya oldu. Xinja’nın bankacılık hizmetlerini sonlandırma kararı alması, ödeme altyapıları işleten üç şirketin rekabet, inovasyon ve verimlilik amacıyla üzerine çalıştıkları birleşme planını olgunlaştırmasının yanı sıra bu üç şirketten biri olan eftpos’un dijital stratejisini paylaşması Avustralya’dan seçtiğim haberler oldu.

İkinci konu başlığımız ise super app’ler… Endonezya merkezli Gojek, dijital bankacılık hizmeti vermek için önemli bir adım atarken Avrupa’da yaygınlaşmak isteyen Fransız Lydia ise yeni bir yatırım aldı.

İngiltere’de Curve, Plaid ile açık bankacılık hizmeti sunmaya başlarken GoCardless ise hesaptan hesaba ödemeleri yaygınlaştırma hedefine ulaşmak amacıyla büyük bir yatırım aldı ve unicorn olmanın eşiğine geldi.

Singapur ve Macaristan merkez bankalarının fintech alanındaki iş birliği, Klarna’nın şimdi al sonra öde çözümünü mağaza içinde yaygınlaşmak için Verifone’la güçlerini birleştirmesi ve WhatsApp Pay’in Hindistan’da kullanıma sunulması fintech dünyası için haftanın önemli gelişmeleri arasında yer aldı.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…

1. Singapur ve Macaristan Merkez Bankaları, Finansal İnovasyonu Arttırmak için İş Birliği Anlaşması İmzaladı

Singapur ve Macaristan merkez bankaları MAS (Monetary Authority of Singapore) ve MNB (Magyar Nemzeti Bank), ülkeler arasındaki fintech inovasyonu alanındaki iş birliğini güçlendirmek için anlaşma imzaladı.

• Bir ülkedeki fintech şirketlerinin diğer ülkeye girişini kolaylaştıracak iş birliğiyle finansal hizmetlerde inovasyona ilişkin düzenlemeler ve gelişen pazar trendleri gibi başlıklarda bilgi paylaşımı da yapılacak.

• İş birliği anlaşması, Budapeşte’de düzenlenen World FinTech Festival etkinliğinde resmiyete döküldü. Budapeşte’deki bu etkinlik Singapore FinTech Festival 2020 ortaklığıyla düzenlendi.

Kaynak: Crowdfund InsiderMAS

2. Avustralya; Rekabet, İnovasyon ve Verimlilik için Ülkedeki Yerel Ödeme Şemalarını Tek Çatı Altında Birleştiriyor

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe, Aralık 2019’da yaptığı değerlendirmede ülkede ödeme altyapıları işleten şirketlerin birleştirilmesinin düşünülmesi gerektiğini belirtmişti.

• Paydaşlarla aylar süren görüşmelerin ardından BPAY, eftpos ve NPPA’in (New Payments Platform Australia) birleştirilmesine yönelik planlar somutlaştı.

• Yaptıkları ortak açıklamada uluslararası kart şemalarının ve teknoloji şirketlerinin domine ettiği ödemeler alanında müşterilerin ve işletmelerin çıkarları için seçenekleri, inovasyonu ve verimliliği arttırmak, maliyetleri azaltmak gerektiğini belirten şirketler, yeni şirket için bir yapı da önerdi.

• Birleşme sonrasında BPAY, eftpos ve NPPA’in operasyonları ayrı olarak yönetilmeye devam edecek.

• Birleşme, resmi başvurunun ardından rekabet otoritesinin onay vermesi halinde gerçekleşecek.

• Merkez bankası, Avustralya’daki finans kuruluşlarına ait olan eftpos’u Visa-Mastercard’a kıyasla ülke için daha yararlı bir seçenek olarak görüyor ve tercih edilmesini istiyor.

Image for post

Kaynak: ZDNetAFRBPAYPYMNTS

3. eftpos’un Dijital Stratejisinde Ulusal QR Kod, Dijital Kimlik ve Mobil Cüzdan Var

Avustralya’da finans kuruluşlarına ait olan ve 1980’lerde bir debit kart sistemi olarak kurulan eftpos, paydaşlarının ihtiyaçları doğrultusunda hizmetlerini çeşitlendiriyor. Önümüzdeki iki yılın dijital ürün ve teknoloji stratejisini paylaşan eftpos; QR kod, mobil cüzdan, dijital kimlik, e-ticaret ve API alanlarındaki çalışmalarına odaklanacak.

• Farklı mobil uygulamaların aynı QR kodu taramasını sağlayacak ve 2021 yılında pilot çalışmasına başlanacak ulusal QR kod ödeme sistemi için işyerleriyle çalışmalar devam ediyor.

• eftpos, Beem It isimli QR kod tabanlı ödemeleri de destekleyen uygulamayı satın almak üzere Commonwealth Bank of Australia (CBA), National Australia Bank (NAB) ve Westpac ile kasım ayında anlaşma sağlamıştı. Beem It, mobil cüzdan çalışmalarında önemli yer tutacak.

• Kamu hizmetlerine erişimde kullanılacak connectID isimli bir dijital kimlik ürünü üzerine çalışan eftpos; fintech’lerin inovatif hizmetler sunmasını amaçlayan API Gateway hizmetini de geliştirecek.

• Ağustos ayında dijital ödeme hizmetini kullanıma sunan eftpos’un CEO’su Stephen Benton, ülkede her ay 1 milyar elektronik ödeme yapıldığını ve bunların %70’inde debit kartların kullanıldığını belirtti.

Image for post

Kaynak: eftpos

4. COVID-19 Xinja’yı da Vurdu

Yeni nesil bankacılığın başarılı olduğu ülkelerden biri olan Avustralya’da sürpriz olarak değerlendirilebilecek bir gelişme yaşandı ve Xinja, bankacılık hizmetlerini sonlandırma kararı aldı.

• Son olarak mart ayında Dubaili yatırım fonu World Investment’tan yatırım alan Xinja, bu kararı almasında ana etkenin COVID-19 nedeniyle yatırım bulma ortamının zorlaşması olduğunu belirtti.

• Xinja, düzenleyici kurum APRA’dan (Australian Prudential Regulation Authority) Eylül 2019’da tam bankacılık lisansı olan ADI (Authorised Deposit-taking Institution) lisansını almıştı.

• ADI lisansı bulunan diğer yeni nesil bankalar ise 86 400, Volt ve Judo Bank.

• 47.000 Xinja hesabında bulunan mevduat tutarının yaklaşık 500 milyon Avustralya doları olduğu belirtiliyor.

• Müşterilere paralarının teslim edildiğinden emin olmak isteyen APRA süreci yakından izlerken Xinja, müşterilerden paralarını başka bankalara aktarmasını istedi.

• Xinja, 30 Aralık’tan itibaren bakiyesi olmayan hesapları otomatik olarak kapatacak. Kart ve ödeme hizmetleri ise 15 Ocak’ta sonlandırılacak.

• Xinja, bundan sonraki dönemde ABD’deki hisse alım-satım platformu Dabble gibi farklı ürünlere odaklanacak.

Kaynak: ZDNetFinextraSydney Morning HeraldYahoo! Finance

5. Bank Jago’daki Hisse Oranını Arttıran Gojek, Kullanıcılarına Dijital Bankacılık Hizmeti Verecek

Araç çağırma uygulaması olarak 2010 yılında hayata geçen ve zaman içerisinde finansal hizmetler de sunan bir super app’e dönüşen Endonezya merkezli Gojek, başarılı bir TechFin olarak dikkat çekiyor.

• Gojek bu kez Endonezya’nın küçük ölçekli bankalarından biri olan Bank Jago’daki hisse oranını %4,1’den %22,2’ye yükseltti. Bank Jago iş birliği sayesinde dijital bankacılık hizmetleri vermeye başlayacak olan Gojek, bu işlem için 159 milyon dolar ödeyecek.

• Bank Jago, varlık büyüklüğü açısından ülkenin en büyük 45. bankası konumunda bulunuyor.

• Her iki kurum da KOBİ’lere hizmet verme vizyonuna sahipken Gojek, bu kesimin pratik biçimde online mağaza açmasına yönelik hizmeti GoStore’u geçtiğimiz günlerde kullanıma sunmuştu.

• Endonezya, pandemi döneminde dijital ödemeler hızla yaygınlaşmasına karşın bankacılık sistemi dışındaki nüfusun en fazla olduğu dördüncü ülke konumunda bulunuyor. Ülkede akıllı telefon sahipliğinin %80’e yakın olması ise dijital bankacılık çözümleri için uygun bir ortam yaratıyor.

Kaynak: FinextraPR Newswire

6. WhatsApp Pay Nihayet Hindistan’da Kullanıma Sunuldu

WhatsApp, ödeme çözümü WhatsApp Pay’i ilk etapta 20 milyon kişinin kullanımına sunmak için NPCI’dan (National Payments Corporation of India) kasım ayında onay almıştı.

• Düzenleyici kurumları ikna etmek için uzun süredir verdiği çalışmaların karşılığını bu şekilde alan WhatsApp Pay, dört bankayla yapılan iş birliğiyle 16 Aralık’ta kullanıma sunuldu.

• Anlaşma sağlanan bankalar State Bank of India (SBI), ICICI, HDFC ve Axis oldu.

• UPI ödemelerde PhonePe ve Google Pay pazarı domine ederken WhatsApp Pay’in yarışa dahil olmakta geç kaldığı söylenebilir. Ancak NPCI’ın kısa süre önce yaptığı bir düzenleme kapsamında UPI ödemelerde üçüncü taraf uygulamaların pazar payı %30’u geçemeyecek. Bu kural, WhatsApp Pay’in pazarda pay kazanmasına yardımcı olabilir.

Image for post

Kaynak: PaypersMoney ControlTimes of India

7. Curve, Açık Bankacılık Hizmeti Sunmak için Plaid ile Çalışacak

Kullanıcılarına tüm kartlarını tek bir fiziksel karta ekleme, mobil uygulama üzerinden yönetme ve ödemelerde istediği kartı kullanma imkanı veren all-in-one card dünyasının ayakta kalan sayılı oyuncularından olan Curve, bu kez açık bankacılık hizmeti sunacağına dair haberle karşımıza çıktı.

• Plaid iş birliğiyle hayata geçireceği açık bankacılık çözümü kapsamında Curve, İngiltere’deki kullanıcılarına farklı bankalardaki hesaplarına ait bakiyeleri, hesap hareketlerini ve Visa, Mastercard logolu kartlarına ait limit vb. bilgileri mobil uygulama üzerinden izleme fırsatı verecek.

• Plaid’in Ocak 2020’de Visa tarafından 5,3 milyar dolar karşılığında satın alınacağı açıklanmıştı ancak ABD Adalet Bakanlığı, rekabet ortamını olumsuz etkileyeceği düşüncesiyle bu işleme itiraz etmişti.

Kaynak: Innovate FinanceCrowdfund Insideraltfi

8. 95 Milyon Euro Yatırım Alan GoCardless, Açık Bankacılık Çalışmalarına Hız Verecek

İngiltere merkezli dijital ödeme girişimi GoCardless, Bain Capital liderliğinde 970 milyon dolar değerleme üzerinden gerçekleşen F serisi yatırım turunda 95 milyon dolar yatırım aldı.

• GoCardless, aldığı yatırımı e-ticaret ve açık bankacılık alanındaki çalışmalara odaklanıp hesaptan hesaba ödemeleri yaygınlaştırmak amacıyla kullanacak. Şirket, kartlı ödemelere kıyasla düşük maliyetli bir seçenek olan hesaptan hesaba ödemeleri yaygınlaştırarak işletmelerin e-ticaret giderlerinin azalmasına yardımcı olacak.

• GoCardless, İngiltere’de açık bankacılık hizmeti sunmak için düzenleyici kurum FCA’den lisans almış kurumlar arasında yer alıyor ve halihazırda ödeme başlatma hizmetini kurumlara sunuyor.

• 2011 yılında kurulan şirketin destekleyicileri arasında Alphabet ve Salesforce gibi şirketler de bulunuyor.

• Abonelik, fatura, taksit gibi tekrarlayan ödemelerin gerçekleşmesini sağlayan GoCardless, 30 ülkeden 55 bin işletmeye hizmet veriyor ve yılda 18 milyar dolarlık ödemeye aracılık ediyor.

Image for post

Kaynak: GoCardlessReutersCNBCTechcrunch

9. 70 Milyon Euro Yatırım Alan Lydia, Avrupa’nın Super App’i Olma Yolunda İlerliyor

Fransa’da özellikle milenyum kuşağı tarafından kullanılan P2P ödeme uygulaması Lydia yatırım almaya devam ediyor. Ocak ayında Tencent liderliğinde gerçekleşen turda 40 milyon euro toplayan Lydia, seri B turunun devamı olarak bu kez 70 milyon euro yatırım aldı. Tur, Accel öncülüğünde gerçekleşirken mevcut yatırımcılar da tura katıldı.

• 2013 yılında kurulan, 4 milyon kullanıcıya ulaşan ve yeni neslin tüm finansal ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir super app’e dönüşmeyi hedefleyen Lydia, Fransa’da milenyum kuşağının %30’u tarafından kullanılıyor.

• 2020’de Portekiz’de kullanıma giren Lydia, 2021 yılında Avrupa’daki yaygınlığını arttırmayı hedefliyor.

• Avrupa’nın en hızlı büyüyen fintech’lerinden biri olarak gösterilen Lydia, kullanıcılarına kredi ve sigorta ürünleri de sunuyor.

Kaynak: EU-Startups

10. Klarna, Verifone İş Birliğiyle Şimdi Al Sonra Öde Çözümünü Mağaza İçinde Yaygınlaştıracak

Şimdi al sonra öde çözümlerinin yaygınlaşmasında başrol oynayan ve 10,6 milyar dolar değerleme ile Avrupa’nın en büyük fintech’i olan İsveçli Klarna,Verifone ile yaptığı iş birliği ile Avrupa’da ve ABD’de bu ödeme yönteminin mağaza içindeki yaygınlığını arttıracak.

• Böylece Klarna, Verifone’a ait milyonlarca cihaz üzerinde sunulacak ilk şimdi al sonra öde çözümü olacak.

• Cihaz üzerinde ödeme yöntemi olarak Klarna’yı seçecek olan kullanıcılar, ekranda oluşan QR kodu akıllı telefonlarıyla okutarak kimliklerini doğrulayıp işlemlerini tamamlayabilecek.

• ABD’de 60 bin işyerinde mağaza içi ödeme yapılabilen Klarna’nın 11 milyon da kullanıcısı bulunuyor.

• Özellikle gençler tarafından tercih edilen şimdi al sonra öde yöntemleri, bireyleri altından kalkamayacakları borçlarla karşı karşıya bıraktığı iddiasıyla eleştiriliyor.

• Bu anlamda geçtiğimiz hafta Capital One’ın kredi kartlarının şimdi al sonra öde platformlarının ödemelerinde kullanılmasına izin vermeyeceğini açıklaması, dikkat çekici bir gelişme olarak karşımıza çıkmıştı.

Image for post

Kaynak: KlarnaPYMNTS

 

Okan Yıldız
2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.