COVID-19 birçok sektörü farklı açılardan zora soksa da FinTech’ler için uzun vadede olumlu gelişmelere yol açacak gibi görünüyor. Yeni bir rapora göre düzenleyiciler bu dönemde FinTech girişimlerine öncelik vermeye başladı.

World Bank ve Cambridge Centre for Alternative Finance tarafından hazırlanan “2020 Global COVID-19 Fintech Regulatory Rapid Assessment Study” adlı çalışma, pandeminin FinTech düzenlemeleri ve düzenleyici inovasyon girişimleri üzerindeki etkisini özetliyor.

114 yetki alanında 118 düzenleyici otoriteyi araştıran kapsamlı çalışma, COVID-19’un dünya çapındaki düzenleyicilerin gündemine finansal teknolojileri getirdiğini ortaya koyuyor.

Raporun yazarlarından Philip Rowan, “finansal uyumluluk”, “mobilite” ve “dayanıklılık” gibi moda sözcüklerle dolu bir yılda yalnızca özel sektör tarafından değil, genel olarak daha yavaş hareket eden düzenleyici denetçiler ve altyapı sağlayıcıları tarafından da somut hamlelerin yapıldığını görmenin ferahlatıcı olduğunu belirtiyor.

Rowan’a göre rapor 4 temel hedefe ulaşmak istiyor:

1 – COVID-19’un dünya çapında düzenleyiciler ve FinTech üzerindeki etkisini anlamak

2 – Düzenleyicilerin FinTech sektöründe COVID-19’a nasıl bir karşılık verdiğini görmek

3 – COVID-19’un düzenleyici yenilik girişimleri üzerindeki etkisini (taksonomi, düzenleyicilerin nasıl inovasyon yaptığı, sandbox vb.) incelemek

4 – Düzenleyicilerin COVID-19’a tepkisinden çıkarılan dersleri ve bunun sektör üzerinde gelecekte yaratacağı olası etkileri daha iyi anlamak

Pandeminin düzenleyiciler ve finansal teknolojiler üzerindenki etkisini inceleyen kapsamlı rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Çinli düzenleyiciler baskın FinTech oyuncularını sıkıştırmaya devam ediyor

KaynakFinextra