Günden güne gelişen teknolojilere bağlı olarak artan teknoloji girişimciliği ile son on yılda baş döndürücü bir değişim yaşadık.

Ne kadar çok yeni kavram, iş modeli, yenilik, marka öğrendik!

Yaklaşık beş yıl önce hayatımıza giren yeni kavramlardan biri de FinTech oldu.

Arama motorlarımıza FinTech yazdığımızda başta FinTech İstanbul olmak üzere, pek çok yayın tarafından Türkçe içerik yaratıldı.

Bu gelişmelerin doğal sonucu olarak çok sayıda girişim ile yeni iş fikirleri ve iş modelleri oluştu. Girişimler yatırım aldı, yatırım yaptı ve büyük bir ekosistem oluştu.

Bu vesile ile ülkemizde son beş yılda FinTech adına yaşanan gelişmeleri ve 2020 yılında sonuçlarını aşağıda paylaşmak istediğim veriler, bana yeni bir kavramın ne kadar büyük etki ve sonuçlara dönüşebileceğini söylüyor.

Türkiye’de FinTech, beş yıl önce, beş yıl sonra…

Beş yılda toplam 432 FinTech Girişimi kurulmuş, 108 adet yatırım işlemiyle yaklaşık 500 milyon dolar değerinde hacim oluşmuş.

Üstelik bu verilerin dışında sektör içinde hızlanan rekabet ile artan müşteri memnuniyeti, ekosistem içinde sağlanan iş birlikleri ile başlayan yurt dışına yönelik teknoloji ihracatı gibi pek çok görünmez faydayı da beraberinde getirmiş. İstihdam, eğitim, vergi gibi bilinen katkıları saymadım bile.

Finans sektöründe girişimlerin orta ve uzun vadede sonuç verdiği hesaba katılırsa, önümüzdeki beş yıl için şimdiye kadar gerçekleşenden çok daha büyük bir gelişimin bizi beklediğine eminim.

Sözün özü, yeni bir kavramı ülkemize taşıyarak başlayan FinTech yolculuğumuz, ilk beş senede güzel bir çıkış yapmış ve gelecek için büyük ümitler beslememize sebep olmuş.

Katkı yapanlara, emek verenlere içten şükranlarımla…

Not : Serkan Ünsal ve Startups Watch sayesinde bu kadar detaylı verilere ulaşabildiğimizi vurgulamak ve bu vesile teşekkürlerimi iletmek isterim. Siz de teşekkürlerime katılmak isterseniz girişimcilik gözlemlerimde öğrendiğim en önemli kuralı da sizlerle paylaşmış olayım; “Bir girişime teşekkür etmek istiyorsan ona fatura kestir!“ 🙂