Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Geride bıraktığımız haftada ekonomi reformları eylem planı açıklanırken planda, fintech dünyasını yakından ilgilendiren başlıklar göze çarptı. Avrupa’da ise Avrupa Komisyonu’nun sunduğu perakende ödemeler stratejisine Avrupa Konseyi’nin olur vermesi ve Brexit sonrasında Visa ile Mastercard’ın İngiltere-Avrupa Birliği arasındaki kartlı ödemelerde takas ücretlerini arttırmaya yönelik adımları gündemde önemli yer tuttu. Öte yandan OEM Pay çözümleri yaygınlaşmasına devam ederken sürdürülebilirlik anlamında en yeni adımlar Santander ve Fiat’tan geldi.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…

Ekonomi Reformları Eylem Planı Yayımlandı

Önceki hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyu ile paylaşılan ekonomi reform paketinin alt başlıkları ve takvimi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlandı.

Ekonomi reformları eylem planı; kamu maliyesi, fiyat istikrarı, finansal sektör, cari açık, istihdam, kurumsal yönetişim, yatırımların teşvik edilmesi, iç ticaretin kolaylaştırılması, rekabet, piyasa gözetimi ve denetimi olarak belirlenen on başlıktaki eylemlerden oluştu. Söz konusu eylemlerin Mart 2023’e kadar tamamlanması planlanıyor.

Planda fintech dünyasını yakından ilgilendiren alt başlıklar da yer alıyor. Bunlardan bazıları şu şekilde:

 • TROY’un ayrı bir şirket olarak yapılandırılması: 30 Haziran 2021
 • Ödeme ve elektronik para kuruluşlarının BKM’de temsilinin sağlanması: 31 Aralık 2021
 • Dijital bankacılık lisanslamalarına imkan tanıyan düzenlemenin çıkarılması: 31 Aralık 2021
 • Ödemeler alanında faaliyet gösteren fintech’lerin TCMB tarafından işletilen ödeme sistemlerine ve kamusal nitelikteki veritabanlarına erişimin sağlanması: 31 Aralık 2021
 • Fintech alanındaki regülasyonların inovasyonun önünü açacak şekilde gözden geçirilmesi: 31 Aralık 2021
 • Merkez Bankası’nın dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki alt yapısını oluşturması: 31 Aralık 2021

Kaynak: FinTech İstanbul

Avrupa Konseyi, Perakende Ödemeler Stratejisine Yeşil Işık Yaktı

Avrupa’da perakende ödemelerde inovasyonu ve rekabeti arttırma, global oyunculara bağlılığı azaltma ve anlık ödemeleri yaygınlaştırma amacı güden perakende ödemeler stratejisi,Avrupa Konseyi tarafından uygun bulundu.

Avrupa Komisyonu eylül ayında paylaştığı dokümanda; ödemeler alanında birçok inovasyon gerçekleşse de eski ödeme altyapılarının kullanılmaya devam ettiğine, ödemelerin büyük kısmının hala kartla yapıldığına, yerel kart şemaları nedeniyle bölgede parçalanmış bir tablonun söz konusu olduğuna ve bunun küresel oyuncuların elini güçlendirdiğine değinmişti.

Komisyon; pazardaki kısmen parçalanmış yapı nedeniyle BigTech’ler ve küresel kart şemaları tarafından sunulan çözümler dışında tüm bölgede kullanılabilen bir dijital ödeme çözümünün bulunmadığına, Fintech’ler tarafından yapılan girişimlerin ise yaygınlaşmakta zorlandığına dikkat çekmişti.

Komisyonun “olumlu” olarak addettiği hususlar arasında ise 2022 yılında hayata geçmesi beklenen EPI (European Payments Initiative) ve yerel ödeme şemalarının birlikte çalışabilir hale gelmesini sağlayacak ortaködeme altyapılarının tasarlanması yer almıştı.

Strateji kapsamında AB dışındaki ülkelerle yapılan ödemelerin de geliştirilmesi hedefleniyor.

Kaynak: NFCWConsilium

İngiltere’de Visa ve Mastercard’ın Takas Ücretlerini Arttırma Planları Eleştiriliyor

Avrupa Birliği ülkelerinde kartlı ödemelerde işyerlerinden alınan takas ücretlerinde 2015 yılından bu yana üst limit bulunuyor. Söz konusu oran, kredi kartı işlemlerinde %0,3 iken debit kart işlemlerinde %0,2 olarak uygulanıyor.

Brexit sonrasında Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere’de ise Mastercard ve Visa, takas ücretlerini arttırmak için harekete geçti. Bu doğrultuda Mastercard’ın İngiltere’de ihraç edilen kartlarla AB’deki işyerlerinde yapılacak ödemelerde işlem ücretini ekim ayında %1,5’e yükselteceğine dair haberler ocak ayında basına yansımıştı.

Geride bıraktığımız haftada ise benzer bir hamle Visa’dan geldi. Visa, İngiltere ve AB arasındaki kartlı işlemlerde geçerli olan ücretlerin yanı sıra şema ücreti olarak anılan ücreti de yükseltmeye hazırlanıyor. Visa, ekim ayından itibaren kredi kartı işlemlerinde %1,5, debit kart işlemlerinde ise %1,15 ücret uygulayacak. İki bölge arasındaki işlemlerde uygulanan şema ücretinin ise Temmuz 2022’de yükseltilmesi planlanıyor.

Alınan bu kararlar, pandeminin olumsuz etkilerini atlatmaya çalışan işletmelerin maliyetini arttıracağı gerekçesiyle eleştiriliyor. Visa ve Mastercard ise alınan ücretlerin bankalar tarafından güvenlik amaçlı ve inovatif çalışmalarda kullanıldığını belirtiyor.

Kaynak: Financial TimesFinextra

Samsung Pay’in Yeni Durakları Slovakya ve Çekya Olacak

Google Pay ve Apple Pay ile birlikte OEM Pay dünyasının öncülerinden olan Samsung Pay, uluslararası arenada yaygınlaşmaya devam ediyor.

Yönünü Doğu Avrupa’ya dönen Samsung Pay’in yılın ilerleyen aylarında Slovakya ve Çekya’da hizmet vermeye başlayacağı öğrenildi.

Samsung Pay, halihazırda 24 ülkede kullanıma sunulmuş durumda…

Kaynak: NFCWVeriety Info

2022’de OEM Pay Ödemeleri 1 Trilyon Doları Aşacak

OEM (Original Equipment Manufacturer) Pay çözümleri uluslararası yaygınlaşmasını sürdürürken Apple Pay, Google Pay ve Samsung Pay’in liderlik ettiği bu çözümlerle yapılan işlemler de artıyor.

Kaleido Intelligence tarafından hazırlanan “Future of Instore Retail Payments” isimli rapora göre 2022 yılında OEM Pay ödemelerinin mağaza içi yakın alan (temassız ve QR kod) ödemeler içerisindeki payı %11 olacak. OEM Pay ödeme tutarının ise 2019 yılına kıyasla %377 artarak 1 trilyon doları aşacağı öngörülüyor.

Araştırmaya göre 2020 yılında mağaza içinde OEM Pay çözümleri ile yapılan ödeme tutarı %155 artarken QR kod ödemeleri %7, nakit ödemeler ise %15 azaldı.

Raporda; yarışa geriden başlamasına karşın temassız işyeri yaygınlığının ve kart ihraç maliyetlerinin düşmesiyle ABD’de temassız uyumunun hızla arttığına dikkat çekiliyor.

Kaynak: NFCW

Revolut, ABD’deki Bankacılık Lisansı için Başvuru Yaptı

ABD’de Metropolitan Commercial Bank ile yaptığı iş birliği üzerinden müşterilerine bankacılık ürünleri sunan Revolut, kendi lisansını almak için FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation) ve California Department of Financial Protection and Innovation’a başvuru yaptı.

Dünyanın finansal süper uygulaması olmayı hedefleyen Revolut, kendi lisansını alarak pazarda müşterilerine sunduğu ürünleri çeşitlendirmeyi ve maliyetlerini azaltmayı hedefliyor. Bir yıldır ABD’de hizmet veren Revolut, kurumsal bankacılık hizmeti Revolut Business’ı ülkede kısa süre önce kullanıma sunmuştu.

İlk olarak 2015 yılında İngiltere’de hizmet vermeye başlayan Revolut’un Avrupa Birliği’nde geçerli bankacılık lisansı bulunuyor. Şirket, Brexit sonrası İngiltere’de de lisans almak için gerekli adımları atacak.

Revolut, Kanada’daki hizmetlerini ise iki yıl süren test süreci sonunda önceki hafta sonlandırmıştı.

Kaynak: TechcrunchFinextra

Abu Dabi’de Tema Parklarında Yüz Tanıma ile Giriş ve Ödeme Yapılabilecek

Abu Dabi’nin turistik bölgelerinden biri olan Yas Adası’nda yer alan tema parklarında yüz tanıma teknolojisi kullanılmaya başladı.

FacePass isimli çözüm sayesinde adada bulunan Ferrari World, Yas Waterworld ve Warner Bros World isimli tema parklarına girişin yanı sıra mağazalarda ve restoranlarda yapılacak ödemelerde yüz tanıma teknolojisinden yararlanılacak.

Hizmetten yararlanmak için ziyaretçilerin Yas Island isimli mobil uygulamayı indirip selfie çekmesi, hesaplarına kart bilgisi eklemesi ve biyometrik verilerinin kullanımına rıza vermesi gerekiyor.

Kaynak: NFCW

Fintech Dünyasında Yatırımlar Devam Ediyor

Geride kalan hafta içerisinde fintech’ler yatırımları toplamaya devam etti. PPRO, Zopa, Feedzai, Jumio, Kreditbee ve Blockchain.com, bu oyuncular arasında yer aldı.

 • Yatırımcıları arasında Citi, PayPal gibi şirketler bulunan ve işyerlerinin farklı ödeme yöntemlerini kabul etmesini sağlayan PPRO, 90 milyon dolar yatırım alırken tura JPMorgan da katıldı.
 • P2P kredi, dijital bankacılık hizmetleri veren ve tam bankacılık lisansı da bulunan Zopa, 20 milyon pound yatırım aldı.
 • Yapay zeka tabanlı çözümüyle online ödemelerde dolandırıcılık olaylarını azaltmaya yönelik hizmetler sunan Feedzai, aldığı 200 milyon dolar yatırımla unicorn’lar arasına katıldı.
 • Yapay zeka tabanlı kimlik doğrulama ve müşterini tanı hizmetleri sunan Jumio, 150 milyon dolarlık turu tamamladı.
 • Hindistan merkezli kredi platformu KreditBee, 70 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı.
 • Kripto para cüzdan sağlayıcısı Blockchain.com, 5,2 milyar dolar değerleme üzerinden 300 milyon dolar yatırım topladı.

Santander, Kartlarını Çevre Dostu Kartlara Dönüştürüyor

Sürdürülebilirlik anlamında finans dünyasının farklı çözümler ürettiği konuların başında plastik kartlar geliyor. Geri dönüştürülmüş plastikten veya ahşaptan üretilen kartlar, bu anlamda son dönemde karşımıza çıkan çözümler arasında yer alıyor.

Çevre dostu bu kartları gündemine alan oyunculardan biri ise Banco Santander… Bir süredir bu kapsamda çeşitli denemeler yapan banka, portföyündeki 30 milyon kartı 2025 yılına kadarsürdürülebilir malzemelerle üretilmiş kartlarla değiştireceğini açıkladı.

Bu kapsamda kartların üretiminde geri dönüştürülmüş PVC ve mısır tabanlı plastik gibi ikame malzemelerin kullanılması planlanıyor. Çevre dostu kartların yaygınlaşması sayesinde her yıl 1.000 ton karbondioksit salınımının önleneceği, bunun da 1.000 hanenin enerji tüketimine denk geldiği belirtiliyor.

Kaynak: Finextra

Fiat, Sürücüleri Kripto Para ile Ödüllendirecek

Fiat ve PSA Group’un birleşmesiyle oluşan ve dünyanın en büyük dördüncü otomobil üreticisi konumuna gelen Stellantis, sürücüleri kripto para ile ödüllendiren yenilikçi bir adımla karşımıza çıktı. Stellantis bu kapsamda İngiltere merkezli kripto para girişimi Kiri Technologies ile iş birliği yaptı.

Bu kapsamda Fiat’ın elektrikli aracı 500e’ye sahip olan sürücülerin mesafe, hız gibi sürüş bilgileri Kiri’nin bulut ortamına yüklenecek ve sürücüler ekonomik sürüş açısından 0’la 100 arasında puanlanacak. Kullanılacak algoritma ile ise skorları doğrultusunda sürücülerin Fiat uygulamasındaki sanal cüzdanlarına KiriCoin yüklenecek.

Sürücülerin 10 bin kilometre sürüş ile yaklaşık 150 euro kazanabileceği belirtiliyor. Sürücüler kazandıkları bu coin’lerle Kiri pazaryerinde Apple, Amazon, Netflix, Spotify gibi işyerlerinde kullanabilecekleri indirim kuponları satın alabilecek.

2020 yılında kurulan Kiri, şu anda 13 Avrupa ülkesinde hizmet veriyor.

Kaynak: FinextraAutoweek