Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Visa ve Mastercard’ın ödemelerdeki hakimiyetini sonlandırmak amacıyla bugüne dek birçok ülkede yerel kart şemaları hayata geçirildi. Bunlardan biri olan Mir’in arkasına devlet desteğini almasıyla ve bazı alanlarda kullanımının zorunlu tutulmasıyla başarılı olduğu görülüyor.

Avrupa Birliği, birlik ülkelerinin tamamında geçerli olacak bir dijital cüzdan geliştirdiğini açıklarken ABD’de yeni nesil bankacılığın geldiği noktaya ışık tutan veriler de bültende yer alıyor. Bu hafta yatırım alan fintech’lerden Synctera, Belvo, Truebill, Divido, MotoRefi ve Circle’la ilgili gelişmeleri de bültende bulacaksınız.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler diliyorum.

Avrupa Birliği’nden Dijital Cüzdan Atılımı

Pandemi ile birlikte online hizmetlerin kullanımı hızla artarken Avrupa Birliği, bölgedeki 27 ülkenin tamamında kullanılabilecek bir dijital cüzdan üzerine çalışıldığını açıkladı. Üye ülkelerin online hizmetlere erişimin güvenli bir yolunun bulunması yönündeki talepleri üzerine geliştirilmekte olan dijital cüzdanda ehliyet, ödeme detayları, şifreler gibi doküman ve bilgiler saklanacak.

 • Bireyler, dijital cüzdanlarına erişirken kendilerini parmak izi ve retina gibi biyometrik çözümlerle doğrulayabilecek.
 • Ne kadar bilgi paylaşacağına bireylerin karar vereceği çözümün teknik standartlarının belirlenmesi için ülkelerle görüşmeler sürüyor. Çözümün önümüzdeki yıl kullanıma sunulması hedefleniyor.
 • Şirketler, eriştikleri kullanıcı verilerini ürün tanıtımı gibi ticari amaçlarla kullanamayacak.

Mir, Devlet Desteğiyle Visa-Mastercard Duopolünü Kırıyor

Birçok ülke, yerel çözümlerle Visa ve Mastercard’ın ödemeler alanında hakimiyetine son vermek istiyor. Avrupa’da bankalar liderliğinde hayata geçirilecek olan EPI (European Payments Initiative) ile Hindistan’da RuPay, Rusya’da Mir ve ülkemizde TROY gibi yerel ödeme şemalarını bu amaç doğrultusunda atılan adımlar olarak değerlendirilebilir.

 • Global Data isimli araştırma şirketi tarafından paylaşılan Mir verileri ise devletin destek olması ve sahiplenmesi halinde yerel inisiyatiflerin Visa ve Mastercard’a güçlü bir rakip olabileceğini ortaya koydu.
 • 2020 sonu itibarı ile Rusya’daki debit kartların %28,6’sı (74,6 milyon) Mir logolu… Debit kartlarla yapılan işlemlerde Mir’in pazar payı ise %25,3…
 • Rusya; kamu çalışanlarının ve emeklilerin maaşlarının yanı sıra bireylere yapılan yardımların da Mir logolu kartlara aktarılmasını zorunlu tutuyor.
 • Yıllık cirosu belli bir tutarın üzerinde olan işyerlerinin Mir logolu kartları kabul etmesi gerekiyor. İlk olarak 40 milyon ruble (500 bin dolar) olarak belirlenen tutar, mart ayında 30 milyon ruble’ye çekilmişti. Söz konusu tutar, temmuz ayında 20 milyon ruble’ye düşürülecek.

2024 Yılında Mağaza İçi Ödemelerin Sadece %13’ünde Nakit Kullanılacak

Worldpay tarafından hazırlanan çalışmada mağaza içi ödemelerde nakitin payının 2020 yılında %20,5’e gerilediği, önümüzdeki dönemde düşüşün sürmesinin beklendiği belirtildi. 2019 yılında mağaza içi ödemelerde nakitin payı %32,1’di. 2024 için öngörülen oran ise %12,7…

 • Worldpay, 2024 yılında Kuzey Avrupa ülkelerinde ödemelerin neredeyse tamamının nakitsiz olarak gerçekleşmesini bekliyor. Almanya, İtalya, İspanya ve Polonya’da ise nakitin payının ortalamanın üzerinde olacağı öngörülüyor.
 • Başta Çin olmak üzere Asya ülkelerinin etkisiyle dijital cüzdanlar mağaza içinde en sık kullanılan ödeme aracı oldu. Avrupa, Latin Amerika ve Kuzey Amerika’da ise kartlar en popüler ödeme aracı olmaya devam etti.

ABD’de Yeni Nesil Bankalarla Çalışan Kişi Sayısı 20 Milyonu Aşacak

Yeni nesil bankacılıkta Avrupa’nın gerisinde kalsa da ABD’de son dönemde bu oyunculara olan ilgi artıyor. Bu oyuncular içinde en popüler olan ise Chime…

 • Insider Intelligence’ın yaptığı bir araştırma, ABD’lilerin %7,7’sinin yeni nesil bankalarla çalıştığını gösteriyor. Bu oranın 2025’te %14,5’e yükseleceği öngörülüyor.
 • 2021 sonunda Chime hesabı olan kişi sayısının 13,1 milyon olması, ikinci sıraya ise Aspiration’ı geride bırakarak Current’ın yükselmesi bekleniyor. Chime kullanan kişi sayısının 2025 yılında 22,7 milyona yükseleceği tahmin ediliyor.

Synctera 33 Milyon Dolar Yatırım Aldı

ABD’de fintech’ler, lisansı olan bankalarla iş birliği yaparak bankacılık ürünlerini müşterilerine sunma yoluna sıklıkla başvuruyor. Ancak bu iş birliği modeli, küçük bankalar için azımsanmayacak ölçüde teknolojik ve operasyonel maliyet anlamına geliyor. Bunlara ek olarak düzenlemelere uyumla ilgili endişeler nedeniyle de küçük bankalar, bu iş birliklerine mesafeli duruyor.

 • Bu ihtiyaçtan yola çıkan ve uyum risklerini azaltıp verimliliği arttırmayı hedefleyen çözümler geliştiren Synctera, pazaryeri özelliği ve Fintech-as-a-Service platformuyla iş birliğine açık bankalarla bankacılık hizmeti sunmak isteyen fintech’leri, girişimleri, perakendecileri buluşturan bir girişim…
 • 2020 yılında San Francisco’da kurulan Synctera, seri A turunda 33 milyon dolar yatırım aldı. Fin VC liderliğinde gerçekleşen tura Mastercard da katıldı.

Latin Amerikalı Açık Bankacılık Girişimi Belvo 43 Milyon Dolar Yatırım Aldı

API tabanlı çözümüyle fintech’lerin banka hesaplarına erişmesini sağlayan Meksika merkezli açık bankacılık girişimi Belvo, seri A turunda 43 milyon dolar yatırım aldı. İşlem, Latin Amerika’da bir fintech tarafından alınan en yüksek seri A yatırımı oldu. Plaid, Tink, TrueLayer gibi oyuncularla aynı kulvarda yer alan Belvo, Meksika dışında Kolombiya ve Brezilya’da da hizmet veriyor.

 • Bankacılık sistemi dışındaki nüfusun fazla olduğu bir pazar olan Latin Amerika’da Belvo, banka dışı kaynaklardan elde ettiği verileri de çözümüne eklemeye çalışıyor. Bu nedenle Belvo çözümü için “bankacılık API’ı” yerine “finans API’ı” ifadesini kullanıyor.

Kişisel Finans Yönetimi Uygulaması Truebill 45 Milyon Dolar Yatırım Aldı

2015 yılında hizmet vermeye başlayan kişisel finans yönetimi uygulaması Truebill, Accel liderliğinde gerçekleşen seri D yatırım turunda 45 milyon dolar topladı.

 • 2 milyon kullanıcıya ulaşan ABD merkezli şirket, aboneliklerin yönetilmesini sağlayan çözümüyle öne çıkarken istenmeyen aboneliklerin iptal edilmesini sağlayarak kullanıcılarının bugüne kadar 100 milyon dolar tasarruf etmesine yardımcı oldu.
 • Truebill; bütçe takibi, harcamalara dair öneriler, kredi raporlarına erişim gibi hizmetler de sunuyor.

ING ve HSBC’den Divido’ya Yatırım

İngiltere merkezli şimdi al sonra öde oyuncusu Divido, ING Ventures ve HSBC liderliğinde gerçekleşen seri B turunda 30 milyon dolar yatırım aldı.

 • Sunduğu whitelabel platformda kredi kuruluşları ile perakendecileri buluşturan Divido, aldığı yatırımı uluslararası yaygınlaşma amacıyla kullanacak.
 • 2014 yılında kurulan ve 10 ülkede 1.000’den fazla müşterisi olan Divido, 2018 yılında gerçekleşen seri A turunda Mastercard ve Amex’ten yatırım almıştı.

Goldman Sachs, Taşıt Kredisi Girişimi MotoRefi’a Yatırım Yaptı

Bireylerin taşıt kredilerini uygun faiz oranlarıyla yapılandırarak tasarruf etmesini sağlayan MotoRefi, Goldman Sachs liderliğinde gerçekleşen seri B turunda 45 milyon dolar yatırım aldı.

 • 2016 yılında kurulan Washington merkezli girişime olan ilgi, pandeminin olumsuz etkilediği tüketicilerin finansal durumlarını iyileştirecek çözüm arayışına girmesiyle arttı. Kullanıcılarına; en cazip faiz oranını sunan kredi kuruluşları ile çalışma imkanı veren MotoRefi, araç sahiplerinin ayda ortalama 100 dolar tasarruf etmesini sağlıyor.

USDC’nin Arkasındaki İkiliden Biri Olan Circle, 440 Milyon Dolar Yatırım Aldı

2013 yılında kurulan ve ilk yıllarında P2P ödemeler alanında hizmet veren Circle, son yıllarda kripto varlık alanına odaklanırken Circle Pay isimli çözümünü 2019 yılında sonlandırmıştı.

 • 2018 yılında kripto para borsası Poloniex’i satın alarak vizyonundaki değişimin ilk sinyalini veren Circle, Coinbase ile birlikte 1 dolar’a endeksli USDC (USD Coin) isimli stablecoin’i kullanıma sunan CENTRE isimli konsorsiyumu kurmuştu.
 • Böylece ABD dolarını halka açık blockchain’lerde taşınabilecek bir token’a dönüştüren Circle, 440 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı. Yatırıma Fidelity, FTX, Digital Currency Group gibi oyuncular katıldı.
2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.