Birleşik Krallık, finansal hizmetlere yönelik uluslararası yatırım için Avrupa’nın en çekici yeri olmaya devam ediyor, ancak ikinci en büyük yatırım alıcısı olan Fransa ile arasındaki fark daraldı.

EY tarafından sağlanan verilere göre 2020 yılında Birleşik Krallık, 49 yabancı yatırım projesini güvence altına aldı. 2019 yılında bu sayı 99 olarak kaydedilmişti.

Avrupa genelinde yabancı yatırım, COVID’in ticari güveni ve seyahati etkilemesiyle 2020’de yüzde 23 oranında düştü.

EY, dünya genelindeki piyasalar ve ekonomiler pandeminin ekonomik etkilerinden toparlanmaya başlarken, yatırımcı hissiyatı İngiltere’nin finansal hizmetler yatırımını çekmede Avrupa’nın geri kalanından daha iyi performans göstermeye devam etmesinin beklendiğini söylüyor.

Londra, finansal hizmetler yabancı yatırımları için Avrupa’nın en çekici destinasyonu olarak görülmeye devam ediyor. Londra’yı ise Stockholm ve Amsterdam izliyor.

EY tarafından yapılan ankete katılan yatırımcıların yarısı, gelecek yıl Birleşik Krallık’ta operasyonlar kurmayı veya genişletmeyi planladıklarını belirterek, Birleşik Krallık’taki yabancı yatırımın artacağını öne sürdü.

EY Birleşik Krallık Finansal Hizmetler Yönetici Ortağı Anna Anthony konuyla ilgili olarak: “EY 20 önce doğrudan yabancı yatırım seviyelerini ve pazar çekiciliğini izlemeye başladığından beri Birleşik Krallık sürekli olarak uluslararası finansal hizmetler yatırımı için bir numaralı yer olmuştur. Yatırımcı hissiyatı, İngiltere’nin güçlü bir geleceğe baktığını ve Avrupa’nın geri kalanından daha iyi performans göstermeye devam edeceğini gösteriyor.

Birleşik Krallık Hazinesi dijital para birimi için bir ekip oluşturdu

KaynakCityAM