Avrupa Birliği’nin Dijital Covid Sertifikası şu anda AB genelinde ve üye olmayan Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn’da yayına girdi.

Dijital Covid Sertifikaları vatandaşların COVID-19 aşı durumunu, test sonuçlarının kanıtını gösterecek. Avrupa Komisyonu’nun yaptığı açıklamaya göre bugüne kadar AB genelinde 200 milyondan fazla Dijital Covid Sertifikası üretildi.

İrlanda, henüz dijital sertifikaları vermeye başlamamış olan tek AB ülkesi konumunda. RTE’nin haberine göre bunun nedeni  ülkedeki Sağlık Hizmetleri Yöneticisine yapılan son siber saldırılar.

Avrupa Birliği, İngiltere’nin Mayıs ayında İngiltere’de kullanıma sunulan NHS COVID sertifikası da dahil olmak üzere AB üyesi olmayan ülkeler tarafından verilen sertifikaların kabulünü de değerlendiriyor.

AB’nin açıklamasına göre “AB’nin, AB üyesi olmayan bir ülkenin, AB sistemiyle birlikte çalışabilir standartlar ve sistemlerle uyumlu sertifikalar verdiği konusunda tatmin olması durumunda, bu tür AB dışı ülke sertifikalarının kabul edileceğine ilişkin bir karar alınabilir. AB Dijital Covid Sertifikaları ile aynı koşullar sağlanmalı.”

Pandeminin başlamasıyla birlikte gündeme çok daha sık getirilen dijital kimlik teknolojileri, salgının sonuna yaklaştığını umduğumuz şu zamanlarda gün geçtikçe daha fazla uygulanmaya başladı. AB’nin uygulaması her ne kadar sağlık odaklı olsa da temassız ve dijital yaşama alışmaya başladıkça FinTech sektörüne yönelik de birçok dijital kimlik çözümleri görüyoruz.

Geçtiğimiz ay Strategy& böylesine önemli bir gündem maddesi haline gelen dijital kimlik konusunda dikkat edilmesi gerekenleri değerlendirmişti.

Strategy&, ‘Dijital Kimlik’ konusunda kurumların dikkat etmesi gerekenleri değerlendirdi

KaynakNFCW