Geçtiğimiz hafta yayımlanan bir IMF raporuna göre, Uluslararası Para Fonu, dijital paraya “bu geniş kapsamlı ve karmaşık geçişi izlemek, tavsiyelerde bulunmak ve yönetmeye yardımcı olmak” için kaynaklarını artırmalı.

Rapor, dijital paranın ödemeleri daha erişilebilir, daha hızlı ve daha ucuz hale getirebileceğini söylüyor. Ancak bunun gerçekleşmesi için politika yapıcıların önemli zorluklara göğüs germesi gerekiyor. Dijital nakit güvenilir olmalı, yerel ekonomik ve finansal istikrarı korumalı ve uluslararası para sisteminin istikrarı korunmalıdır.

Raporda yer alan ifadeye göre Fon, üyelerinin dijital paranın faydalarından yararlanmasına ve risklerini yönetmesine yardımcı olmak için kritik bir role sahip. Daha da önemlisi, dijital para düzenlenmeli, tasarlanmalı ve ülkelerin para politikası, finansal koşullar, sermaye hesabı açıklığı ve döviz rejimleri üzerinde kontrol sahibi olmaları sağlanmalı.

Kullanılan ifadeler şöyle: “Fon, dijital para konusundaki köklü çalışmalarını hızla güçlendirmeli, genişletmeli ve derinleştirmeli, aynı zamanda yetkisi dahilindeki diğer kurumlarla koordineli ve yakın işbirliği içinde olmalıdır. Fon ayrıca bu konulara ayrılan kaynaklarını da hızla artırmalıdır.

Ancak hükümetlerin bu hizmetleri sağlamak için adım atması ve istikrarı, verimliliği, eşitliği ve çevresel sürdürülebilirliği korurken yeni dijital para biçimlerinden yararlanmaları gerekiyor. Kripto varlıkları ulusal para birimi haline getirmeye çalışmak, tavsiye edilmeyen bir kısayoldur.

IMF: Küresel stablecoin’ler rezerv para birimlerine dönüşebilir

KaynakReuters