Birleşik Krallık merkezli bir vakıf olan Citizens Advice’ın bir araştırmasına göre her 10 BNPL (şimdi sal, sonra öde) müşterisinden 1’i borç tahsildarları tarafından takip ediliyor. Genç müşterilerde ise bu oradan 8’de 1 olarak kaydedilmiş.

Şimdi al, sonra öde çözümleri pandeminin de etkisiyle son 2 yılda hızla büyümeye devam ediyor. Birçok yeni nesil banka tekliflerini genişletmeye devam ederken sektörün yerleşik oyuncuları da BNPL çözümlerine yönelik çalışmalarını hızlandırıyorlar. Citizens Advice‘ın raporuna göre ödemeler için büyük bir avantaj sağlayan bu çözümün önemli bir gizli dezavantajı da bulunuyor.

Kurumun araştırmasına göre harcamalarında BNPL kullanan müşterilerden geçtiğimiz yıl yaklaşık 39 milyon sterlin değerinde gecikme bedeli (late fee) alınmış. Ödemelerini yapmadığı için borç tahsildarına sevk edilen müşterilerin yüzde 96’sı ise olumsuz bir durumla karşı karşıya kalmış. Kimilerinin günlerce uykusuz kaldığı belirtilirken, kimilerinin borç ödemek için tekrar borçlandığı ya da borç bildirimlerini görmezden geldiğini söyleniyor.

Buna karşın Citizens Advice, önde gelen mağazaların BNPL ödemeleri söz konusunda olduğunda, müşterilerin geciktirilen ödemeler için borç tahsildarına sevk edilebilecekleri konusunda herhangi bir uyarıda bulunmadığını vurguluyor.

Araştırma ayrıca, BNPL teklif edenlerden sadece %11’inin alışveriş yapanları bir kredi anlaşması yaptıkları konusunda uyardığını, kalan %89’unun bu bilgiyi küçük yazılarla eklediğini veya “Şartlar ve Koşullar” sayfasına koyduğunu gösteriyor.

Citizens Advice CEO’su Clare Moriarty’nin konuya yönelik açıklamaları şöyle: “Borç tahsilatıyla karşı karşıya kalan müşterilerin sayısı şaşırtıcı. Ön saflardaki danışmanlarımızdan bunun ne kadar strese neden olabileceğini biliyoruz. Sorunsuz bir ‘Şimdi Satın Al Sonra Öde’ ödeme süreci, alışveriş yapanların bir kredi sözleşmesi imzaladıklarını öğrenmek için küçük yazıları araştırmaları gerektiği anlamına gelmemeli. Uyarılar daha net olmalı.

Citizens Advice, büyümesi sırasında alışveriş yapanların korunmasız ve yanlış bilgilendirilmiş kalmasından korktuğu için Hazine’yi acilen BNPL çözümlerini düzenlemeye çağırıyor.

Amazon, BNPL hizmeti sunmak için Affirm ile anlaştı

KaynakFinextra