Ödeme debi Mastercard görme engelli kullanıcılar için yeni kart tasarımını tanıttı. Touch Card adı verilen kartlar 2022’nin başında kullanıma sunulacak.

Mastercard’ın açıklamasına göre 2022’de piyasaya çıkacak olan kartlar, insanların dokunarak kartların çeşitlerini ayırt etmelerine yardımcı olmak için fiziksel çentikler kullanacak. Banka kartının kare şeklinde, kredi kartının yuvarlak, ön ödemeli kartın ise üçgen bir çentiği olacak.

Şirketin baş pazarlama ve iletişim sorumlusu Raja Rajamannar, Mastercard’ın mevcut tasarımları fazla karmaşıklaştırmadan genişletmek istediğini söylüyor.

Ürünleri daha geniş bir tüketici kitlesi için erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan özellikler, sektörler arasında hıla yayılıyor. İngiltere Merkez Bankası Mart ayında 50 sterlinlik banknotunu dokulu hale getireceğini ve böylece hissedilir şekilde ayırt edileceğini söylemişti. McDonald’s ise self servis kiosklarını yıl sonuna kadar daha erişilebilir hale getirmek için yeniliyor. International Business, Machines Corp. ve Wix.com Ltd. gibi şirketler de geliştiricilerin web sitelerini erişilebilirlik sorunları için taramasına yardımcı olacak araçlar sumaya başladı.

Şirketin açıklamasına göre Mastercard kartlarındaki sorunları İngiltere ve ABD’deki görme engelliler için hizmet veren organizasyonlardan aldığı geri dönüşler sonucunda belirledi. Şirket, araştırmasını sonucunda görme engelli isanların Braille alfabesini kullanmadığını görünce yeni kartlarında daha farklı bir çözüm yolu izledi.

Mastercard’ın Touch Cards adı verilen yeni kartları diğer kart şirketlerinin kullanımına da sunulacak.

Mastercard BNPL piyasasına giriyor

KaynakWSJ