Birleşik Krallık’taki büyük bankalar, toplulukların nakit paraya adil erişimini sağlamak için paylaşımlı ortak bankacılık merkezleri ağı oluşturmayı kabul etti.

Bu anlaşma, daha fazla insanın mobil ve çevrimiçi bankacılığa geçmesiyle birlikte Birleşik Krallık banka şubelerinin kapanması üzerindeki artan baskının ortasında geliyor.

Which? organizasyonu tarafından yapılan bir tüketici araştırmasına göre banka şubelerinin kapanma oranı 2021’de ciddi oranda arttı. Haziran ve Ağustos ayları arasında 298 şube kapanırken kapanan şubelerin ortalama sayısı aylık 90 olarak kaydedilmiş. Araştırmaya göre bu yıl toplamda 736 banka şubesi kapandı.

Pandemi ve dijitalleşmenin etkisiyle birlikte banka şubelerinin kapanması günlük yaşamlarında hala banknotlara ve madeni paralara güvenen teknolojiden uzak ve yaşlı insanlar için nakit paraya erişim konusunda önemli endişelere yol açtı. Nakde Erişim Eylem Grubu (CAG) (tüm büyük perakende bankaları, Age UK, Toynbee Hall ve Küçük İşletmeler Federasyonu (FSB)) aracılığıyla yapılan iş birliği, nakit ve hizmetlerin sınırlı olduğu topluluklar için bankacılık erişiminin bir problem olduğunu işaret ediyor.

Birleşik Krallık bankalarının kabul ettiği yeni model kapsamında, banka şubesi veya ATM gibi temel nakit hizmetinin kapatılmasıyla karşı karşıya kalan herhangi bir topluluk, ihtiyaçlarının İngiltere’nin önde gelen ATM ağı Link tarafından bağımsız olarak değerlendirilmesini sağlayacak. Topluluklar ayrıca 2022 yazından itibaren ihtiyaçlarının gözden geçirilmesini talep edebilecek.

Link, halihazırda geçtiğimiz yıl içinde kapanan toplulukların çoğunu değerlendirdi. Sonuç olarak 11 topluluğa kullanımı ücretsiz ATM’ler sağlanacak ve 5 adet lokasyon ortak bir bankacılık merkezine erişebilecek.

Link CEO’su John Howells’in konuya yönelik kullandığı ifadeler şöyle: “Nakit ile ilişkimiz değişiyor ancak Birleşik Krallık nakitsiz bir toplum olmaya hazır değil ve nakde ücretsiz erişim birçok tüketici ve topluluk için hayati önem taşıyor. Bu nedenle Link, toplulukların nakit ihtiyaçlarının karşılanmaya devam etmesini sağlamak için bankalarla birlikte çalışarak böylesine önemli bir rolü üstlenmekten mutluluk duyuyor.

Hükümetin, bu önlemleri desteklemek ve tüketicilerin ihtiyaç duyulduğu sürece nakde erişmeye devam etmesini sağlamak için uzun zamandır vaat ettiği mevzuatını hızlı bir şekilde uygulamaya koyması gerekiyor.

Dünyada ve Türkiye’de Dijital Bankacılık

KaynakFinextra