Singapur ve Güney Kore arasındaki kapsamlı anlaşma dijital ticaret, güvenli veri akışları, dijital sistemler ve katılım başlıkları altındaki toplam 11 modülden oluşuyor…

Singapur ve Güney Kore; ödemeler, veri akışları, şifreleme ve yapay zeka (AI) alanlarında iş birliğini öngören anlaşmayı imzaladı.
Anlaşma ileriye dönük dijital ticaret kuralları oluşturma ve dijital sistemler arasında karşılıklı çalışma öngörüsü ile dikkat çekiyor.
Bir dipnot olarak Singapur, söz konusu iş birliğinden önce Britanya, Avustralya, Şili ve Yeni Zelanda ile benzer anlaşmalar imzalamıştı.

Singapur ile Güney Kore arasındaki anlaşma dijital ticaret, güvenli veri akışları, güvenli dijital sistemler ve katılım başlıkları altındaki toplam 11 modülden oluşuyor. ‘Ortak çaba’ ile sınır ötesi güvenli ödemelerin “şeffaf ve kolaylaştırıcı kurallar” ekseninde gerçekleştirilmesinin sağlanması hedefleniyor.

Anlaşma kapsamında spesifik amaçlar için gerekmediği sürece veri yerelleştirmesi ve düzenleyici erişim yapılmayacağı kaydedilirken bunun iki ülke arasındaki veri transferlerini kolaylaştıracağı ifade ediliyor. Ayrıca anlaşmanın kişisel veri güvenliği, çevrimiçi ödemeler ve kaynak kodu güvenliği alanlarındaki iş birliğini güçlendirmesi bekleniyor. Ek olarak her iki ülke AI ve e-ticarette çok taraflı kuralları beraber düzenleme niyetinde.

Önemli ticari belgelerin takas edilmesini kolaylaştırmak adına iki ülke, ticaret yönetimi belgelerinin elektronik versiyonlarını kullanmaya başlayacak ve veri takas sistemlerinin benimsenme süreci hızlanacak.
Finansal kurumların tuttuğu veriler de dahil olmak üzere, her iki piyasadaki iş faaliyetleri de sınır ötesi veri transferi yapabilecek. Bu işlemin yapılabilmesi için tüm kurumların titizlikle belirlenen düzenlemelere uymaları ve kişisel veri güvenliği için gerekli önlemleri almış olması gerekiyor.

Singapur ile Güney Kore, yapay zeka kaynaklı teknolojilerin güvenli ve sorumlu kullanımlarını desteklemek için yönetimsel ve etik çerçeveler oluşturacak. Her iki ülke şifrelemenin güven ve gizlilik anahtarlarına dayandığı konusunda kurumlara güvence verecek, aynı zamanda her iki piyasada kurulan ilişkili teknolojilerin güvenliği temin edilecek. İki ülkenin de güvenlik odaklı araçları transfer etmesi veya erişim kurması gibi bir piyasa erişim şartı bulunmayacak.
Bu kural, kaynak kodları için de geçerli olacak ve iki ülke de piyasa erişimi için algoritmalar da dahil olmak üzere yazılım kodlarını transfer etmek ya da erişim kurmak zorunda olmayacak.

KOBİ‘lerin büyümesini sağlamak için her iki ülkedeki küçük ve orta ölçekli şirketlerin uluslararası tedarikçilere, alıcılara ve diğer potansiyel iş ortaklarına erişimi kolaylaştırılacak.

İki ülke son yıllarda oldukça yakın… Britanya ile yapılan anlaşmaya benzer olarak Singapur’un Güney Kore ile ortaklığı, dijital kimliklerde iş birliğini de içeriyor. Her iki Asya ülkesi, dijital kimlik rejimleri arasında karşılıklı çalışmayı destekleyecek; böylece kimlik tespiti daha güvenilir olurken uygulama işlem süreçleri kısalacak. Nihayetinde sınırlar arası ticaret bariyerlerini kaldırmak ve şirketler ile tüketicilerin dijital ekonomilerini daha güvenli ve kolay bir şekilde idare etmeleri sağlanacak.

Bir diğer amaç, ekonomik büyüme. Güney Kore, 2020’de Singapur’un sekizinci en büyük ticaret ortağı olurken, karşılıklı ticaret hacmi 32,58 milyar dolar olarak belirdi.

Singapur aynı zamanda 2019’da Güney Kore’ye en çok yatırım yapan dokuzuncu ülke olmuş ve 6,11 milyar dolar tutarında yatırım gerçekleştirmişti.

Kaynak: ZDNet

Almanya'nın Nurnberg şehrinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. NewTech, MacLine, PhotoLine, iPad&iPhone Mag gibi teknoloji dergilerinde ve ShiftDelete.Net'te yazı işleri müdürlüğü yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde tüm yayınlardan sorumlu genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi. Kendi medya ve içerik ajansında çalışmalarını sürdüren Verdi, 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmenidir.