blockchain ve fintech

Funding Circle, 2018 yılında Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda halka arz edilen ilk FinTech şirketi olarak sektöre öncülük etmişti. O günden beri pek çok FinTech şirketi Funding Circle’un izinden gitse de, son zamanlarda halkın arzın getirdiği artı ve eksiler çok tartışılıyor…

Globacap’ın Baş Evangelisti ve Kurucu Ortağı Alexander Green, halka arzın FinTech şirketleri için iyi bir tercih olup olmadığı konusunda Fintech Times’a konuştu. Röportajında, halka arz yanında FinTech’lerin sermaye elde edebilmeleri için alternatif yollar olduğunu ifade eden Green, şirketlerin blockchain teknolojisini ile likidite sorunlarını çözebileceğini belirtiyor.

Son zamanlarda İngiltere’de halk arza giden şirket sayısındaki büyük artış, ilk halka arzın yaklaşık 3 yıl önce gerçeklemiş olduğunu düşündüğümüzde biraz şaşırtıcı geliyor. Funding Circle, halka arzı gerçekleştiren ilk firma olarak o günlerde güçlü bir etki yaratmış olsa da, son zamanlarda bu senaryonun tam tersini görmeye başladık. Örneğin yemek teslimat girişimi Deliveroo, Londra Borsası’nda büyük bir heyecanla beklenen halka arzında büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı.

2021’in en büyük FinTech halka arzı olan Wise‘ın ‘standart bir halka arz’ seçmemesi, bunun yerine doğrudan listelemeyi tercih etmesinin nedeni bu olabilir. Wise, üç yıl önce ABD’de Spotify‘ın öncülük ettiği nadir bir listeleme yöntemini kullanarak hisselerini doğrudan Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda listelemeyi seçti. Hisseleri hala Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda alınıp satılabilir olsa da, Wise’ın listelenmesi gelenekselin dışında ve diğer FinTech kuruluşlarını da aynı şeyi yapmaya teşvik edebilecek bir hareket aslında…

blockchain

Yakın zamanda, Birleşik Krallık’taki finans liderlerinin halka arzla ilgili yaklaşımların dair bazı araştırmalar yapıldı. Buna göre CFO‘ların ve finans direktörlerinin büyük bir çoğunluğu (%87), şirketleri ile ilgili halka arzı mümkün olduğunda ertelemeyi düşündüklerini söylüyor. Ancak bu oran teknoloji liderleri arasında %78’e düşüyor.

Green’e göre halka arzlar devam ettikçe, nihayetinde daha fazlasının başarısız olduğunu göreceğiz. Bunun en önemli nedeni geleneksel süreçteki doğal hatalar. FinTech şirketleri, Birleşik Krallık’ta iş ekosisteminin uç noktasını temsil ediyor. Ancak pek çok şirket likidite için halk arza gitmeyi tercih ediyorlar.

Wise’ın doğrudan listelenmesi, bazı riskler içerse de likiditeye giden geleneksel yolları yıkmaya yönelik ilk küçük ama önemli bir adım. Özel sermaye piyasalarındaki teknolojik gelişmeler sayesinde halka arzlar, doğrudan listelemeler ve şirket satın almaları artık tek seçenek değil. Artık halka açılmaya gerek kalmadan sermaye oluşturmak ve hatta çıkış yapmak isteyen şirketler için daha fazla seçenek mevcut.fintech halka arz nedirPeki gelecek bize ne getirecek?

Blockchain teknolojisi, menkul kıymetlerin tokenleştirilmesini sağlayacak ve halka açılma zorunluluğunu ortadan kaldırarak şirketlerin borsalarda listelenebilmesini sağlayacak. Finans dışındaki dünya, fiziksel varlık tokenizasyonunun faydalarını her geçen gün keşfediyor.

Çok yakında halka açık olarak listelemek isteyen yenilikçi FinTech şirketlerinin çoğu bunun için aslında blockchain teknolojisini kullanacak. Şimdi bu platformlar var olduğuna göre, neden sermaye artırımlarında ve likidite turlarında blockchain kullanmaya başlamadılar?

Bununla birlikte FinTech şirketleri, halka arzı her zaman bir hedef olarak göreceklerdir. Ancak başarısız halka arzların bize öğrettiği, geleneksel süreçle ilgili temel sorunların olduğu ve şirketlerin daha geniş bir likidite seçeneklerini hak ettiğidir.

Bu noktada Blockchain teknolojisinin ortaya çıkmasıyla şirketler artık kontrolü geri alabilecek ve likidite için yeni bir fırsat sahibi olacak. Şirketlerin blockchain teknolojisinin getirdiği gelişmeleri tam olarak kullanmaya başlaması çok uzun sürmeyecek ve bu noktada muhtemelen daha fazla şirketin özel kalmaya ve kendi likiditelerinin kontrolünü geri almaya karar verme eğilimini göreceğiz.

Çeviri: Savaş Önemli

KaynakThe Fintech Times