Kripto pazarı büyüdükçe, hem tüketicilerin bu alana yönelik güvenini artırmak hem de onu yöneten büyük şirketler ve kurumlar için bir kontrol sistemi oluşturmak için daha fazla düzenlemeye ihtiyaç duyuyor…

Her ne kadar son günlerde sıra dışı gelişmelere sahne olsa da kripto para pazarı 2021’de son derece iyi bir yıl geçirdi. Crunchbase’in rakamlarına göre, kripto alanındaki yatırımlar 2021’de 21 milyar doları aşarak 2020’de yapılan 3,7 milyar doları katbekat aştı. Bu finansman seviyesi, geçen yıl sektörde 30’dan fazla unicorn’un ortaya çıkmasını sağladı aynı zamanda.

Konuyla ilgili olarak FalconX ve Taxbit gibi birkaç kripto şirketine yatırım yapan Sapphire Ventures CEO’su ve ortağı Nino Marakoviç, “Kripto şu anda en heyecan verici yatırım alanlarından biri, sektörün geleceğine dair tüm altyapı aynı anda inşa ediliyor. Uygulamalardan protokollere kadar her alanda geliştirici ve girişimci faaliyeti görüyoruz” diyor.

Hâlâ kripto gibi gelişmekte olan bir alanda, 12 ay sonra sıradaki yeni trendi tespit etmek zor olabilir. Örneğin geçen yıl bu zamanlarda DAO’ları kim duymuştu? Bununla birlikte sektörün fikir liderleri kriptonun izlemeye değer farklı yönlerini 2022 için fırsat alanları olarak değerlendiriyorlar.

Altyapı ve uyumluluk

Büyüyen herhangi bir endüstride olduğu gibi kripto pazarı da büyüdükçe, hem tüketicilerin bu alana yönelik güvenini artırmak hem de onu yöneten büyük şirketler ve kurumlar için bir kontrol sistemi oluşturmak için daha fazla düzenlemeye ihtiyaç duyuyor. Coinbase‘in verilerine göre, 2018’in ilk çeyreğinde kripto işlemlerinin yüzde 80’i, 66 milyar dolarlık işlem hacmine sahip perakende yatırımcıları tarafından yapıldı. Rakamlarla birlikte kripto para ekosisteminin dokunduğu endüstri sayısı da artıyor.

Telstra Ventures’ın kripto altyapısına yatırım yapan ortağı Saad Siddiqui, “Bu sektörü yönetenler eskiden düzenle ilgili sorunları olan isyancılardı, şimdi büyük kurumsal oyuncular” diyor. New York merkezli Chainalysis ve Los Angeles merkezli Blockdaemon gibi kurumlara/hükümetlere blok zinciri verileri ve kripto işlemleri analizlerinde yardımcı olan şirketler, uyumluluk protokolleri oluşturuldukça sektörün yatırımcılardan daha fazla ilgi göreceğini öngörüyor. Siddiqui, kriptodaki işlemleri çevreleyen altyapıyı güçlendirmeye yardımcı olan her adımın kritik olduğunu ifade ediyor.

Analitik

Tusk Venture Partners’ın kurucu ortağı Jordan Nof, şu anda kripto ile uğraşan büyük kurumların bakabileceği diğer alternatif alanın, kripto ile performansı arasında daha geleneksel varlık sınıflarına ilişkin korelasyonlar sağlamaya yardımcı olan analitik platformlar olduğunu kaydediyor. Nof, “Size ne kadar iyi ve çeşitli alanlarla ilgilenen bir yatırımcı olduğunuza dair analitik bir bakış açısı veren farklı uygulamalar göreceğinizi düşünüyorum. Eminim bu, bazı büyük şirketlerin şimdiden yol haritasındadır” diye ekliyor.

Kripto hedge fonları ve sigorta şirketleri, halihazırda benzer yeteneklere sahip yerleşik araçlara sahip olsa da, bu tür analizler kripto alanında daha fazla yer alan şirketlerden ve hatta yeni başlayanlardan gelebilir. Siddiqui, Telstra Ventures portföyünde yer alan FTX gibi bir şirketin sonunda bu alana girebileceğini ve diğerlerinin de “Bloomberg benzeri” analitikler geliştirebileceğini söyledi.

Sektörün daha fazla netliğe ihtiyacı var

Kriptoya daha fazla yatırım daha net düzenlemelere bağlı. Geçen yıl, Çin’in kripto işlemlerini yasa dışı olarak etiketlemesi ve ABD’de daha fazla sayıda hükümet düzenlemesinin yüksek sesle konuşulması nedeniyle belirsizliğin endüstri üzerindeki etkileri somut bir şekilde görüldü. Yatırımcılar yalnızca ABD’de değil, küresel olarak giderek daha fazla insan kriptoda işlem yapmak istediği için 2022’nin düzenlemelerin daha net hale getirildiği yıl olabileceğini tahmin ediyor. Kısa süre önce kripto altyapısına, blok zinciri protokollerine ve sanal işlere yatırım yapmaya odaklanan 1,5 milyar dolarlık bir fon olan Hivemind’in lansmanını duyuran Matt Zhang, “2022’de kripto alanında dünya genelinde daha fazla netlik göreceğinizi düşünüyorum” dedi ve şöyle devam etti: “Düzenlemenin sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Açıklık bu işin anahtarı. İnsanların bundan sonra ne olacağını tahmin etmelerine izin veremezsiniz.”

Tüketici tarafında kriptoya yatırım yapan Telstra Ventures’ın genel ortağı Yash Patel, bu yıl Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu gibi kurumlardan daha fazla düzenleme gelebileceğini kabul etti. FTX gibi kripto şirketlerinin çok fazla eğitim ve sosyal yardım yaptığını ve sektördeki düzenlemelere akıllı çözümler bulmak için devlet kurumlarıyla iş birliği yapabileceğini belirtti.

Yazar: Savaş Önemli

KaynakCrunchbase