Girişimcilik ekosistemi ve bu ekosistemin aktif olduğu pazarlar ile alakalı analitik veriler hazırlayan Startups.Watch, küresel FinTech ekosistemine ilişkin yeni raporunu yayımladı.

Yıllık küresel FinTech raporu 2021’de, geride bıraktığımız yılda gerçekleştirilen FinTech yatırım faaliyetleri ele alınıyor.

Rapora göre 2021’de FinTech girişimleri 3 bin 604 anlaşmayla toplamda 115 milyar dolar yatırım topladı. 2020’de 1757 anlaşma ve 32 milyar dolar yatırım toplanmıştı. Genel itibarıyla başarılı bir yılın geride bırakıldığı görülüyor.

Bir önceki yıla göre toplam yatırımlar yüzde 262, işlem sayısı ise yüzde 105 arttı.

Yıla damgasını vuran yatırım trendleri ödemeler, finansman, kripto paralar, Blockchain, bankacılık ve sigortacılık oldu.

En çok yatırım yapılan ülkeler ise sırasıyla ABD, Birleşik Krallık ve Hindistan. ABD’nin ikinci sıradaki Birleşik Krallık’tan yaklaşık 4 kat daha fazla yatırım çektiğini de belirtelim.

Türkiye, anlaşma büyüklüğü açısından 64 milyon 937 bin dolarla 2021’de en çok yatırım yapılan 46. ülkeydi. Yatırım miktarında bir önceki yıla göre 3 katın üzerinde artış dikkat çekti. Anlaşma sayısında ise global ölçekte 20. sırada yer aldı.

Geçen yılın FinTech’lere en çok yatırım yapılan ayı Mart olurken en az yatırım ise Şubat’ta gerçekleşti.

Tüm raporların detaylarına startups.watch’tan ulaşabilirsiniz.

Startups.Watch tarafından yayınlanan yüzlerce farklı başlıktaki raporlara, Türkiye girişimcilik ekosisteminde gerçekleşen gelişmelere dair analitik verilere ulaşmak için platforma üye olabilirsiniz.