Açık Bankacılık beşinci yılına girerken, bankaların, ödeme hizmeti sağlayıcılarının (PSPs) ve finansal ağdaki diğer aktörlerin bu sisteme giderek daha fazla alıştığı görülüyor. 

Birçok faydası ve kullanım özelliklerini keşfettikçe, bankalar ilk andaki şüpheciliği geride bırakarak Açık Bankacılığı (open banking) daha yoğun istekle kullanmaya başlıyor. Yeni bir rapora göre, küresel bankacılık liderlerinin %45’i iş modellerini “gerçek dijital bir ekosisteme” dönüştürmek istediklerini belirtirken, bu durum Açık Bankacılığın yeniliği ve daha iyi müşteri tecrübesini sürüklediğine işaret ediyor.

Bankaların Açık Bankacılığı kullanmalarının sebeplerinden biri, hesaptan hesaba (A2A) ödemeleri ile bu evrenin merkezine kendilerini tekrar konumlayabilmeleri. Bankalar için bu yeni ödeme türünü satın alma fırsatı doğduğu gibi, tasfiye hesabı, uzlaştırma ve bildirim gibi yeni hizmetleri ile A2A çok daha fazla marj alanı sunuyor.

Açık Bankacılık hizmetlerini kullanan müşteri ve şirket sayısı 4 milyonu geride bırakırken, Temmuz 2021’de Birleşik Krallık, aylık iki milyonun üzerinde işlemi geride bıraktı. Yılda %664’lük çarpıcı bir artış, işletmelerin ilgisini çekti. İşletmeler tasarrufa, hıza ve rekabetçi piyasaya daha fazla yaklaştıklarını hissettikçe A2A ödemelerine aşına oluyorlar.

Açık Bankacılık sistemleri önümüzdeki süreçte daha fazla yere yayılmış olacak. Ödeme Hizmetleri Sağlayıcıları, Açık Bankacılığın rekabetçi bir piyasada konumlanma noktasında nasıl katkı sağlayabileceğini anlamadıkları taktirde ise işletmeler fırsatları başla yerlerde arayacak.

Birleşik Krallık’ta son zamanlarda işletmelerin ödeme hizmeti sağlayıcılara artan RFI (bilgi talebi) gönderdikleri ve “Açık Bankacılığı destekleyip desteklemediklerini” sordukları biliniyor. Giderek artan bu talep ele alındığında, ödeme hizmeti sağlayıcıları için Açık Bankacılığa geçip geçmeyeceklerini sormak yerine “ne zaman” geçeceklerini sormak gerekiyor. Tren, garı terk etmek üzere ve ödeme hizmeti sağlayıcıları yakında kendilerini platformda tek başlarına kalmış halde bulabilir. Şimdi harekete geçerek erken çoğunluğun avantajını kullanmaları gerekiyor.

Eğer A2A ödemelerini destekleyen bir ödeme hizmeti sağlayıcısı iseniz, müşterileriniz uygulama veya web sayfası üzerinden düşük ücretli banka transfer ödemelerini kabul edip etmediğinizi soruyor olmalı. Bu ilk somut adımı temsil edecektir. Ancak nasıl daha sonra işletmelerin müşterilerini dürterek A2A ödemelerine geçmelerini sağlayacaksınız?

Birçok tüketici A2A ödemelerinin nasıl kullanıldığını anlamaya çalışmak yerine “Banka ile öde” tuşuna basacaktır. Müşteri ilgisi sektörün tam anlamıyla görmek istediği tepkiyi temsil ederken, tüccarlar da müşterilerini Açık Bankacılığı nasıl kullanabilecekleri konusunda bilgilendirmeli.

Başarılı UX (arayüz) tasarım ve iletişimi aracılığı ile işletmeler, daha ilk adımda “denemek için tıklayın” seçeneği yerine “almak için tıklayın” seçeneğine yönlendirme yapabilir. Müşteriler bir kez bu yola girdiklerinde, tamamlanma oranının %97 civarında olduğunu görüyoruz.

UX ile “doğru bir ilk zaman” yaklaşımı kritik önem taşıyor. A2A ödeme tekliflerini hayata geçirdikçe, PSP’ler işletmeler başarı için iki önemli girdiyi değerlendirmeli: Konumlama ve teşvikler.

Konumlama konusu çok aşikar olabilir, ancak yine de tekrarlamakta fayda var: “Banka ile ödeme”, uzun bir ödeme listesinde en başa konmamalı. İşletmelerin tecrübesine dayanarak, bu seçeneğin ilk veya ikinci olarak belirmesi halinde en çok kullanıldığını da biliyoruz.

İkinci olarak, PSP’ler A2A ödemelerinin ne olduğu konusunda tüketicileri bilgilendirmeli ve kullanmaya teşvik etmeli. Her ne kadar A2A ödemeleri pratik ve sezgisel olsa da, bazı işletmeler ek bilgi katmanları kullanarak tüketicileri bilgilendirme konusunda harikalar yaratabiliyor. Bu aşamada açılır ekran ile hızlı bilgi sunmak iyi bir yöntem.

Çivi ile konumlama ve teşvikler ile tüketici adaptasyonu tavanı delip geçebilir. FPS’lerden işletmelere ve diğer tüm aktörlere kadar, böylesi daha iyi olacak.

KaynakThe Fintech Times