İngiltere Merkez Bankası geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İngiltere’deki sigorta şirketlerinin Rusya’ya yönelik mali yaptırımlardan etkilenme durumlarını mercek altına aldığını kaydetti. Kurum ayrıca sigorta şirketleri siber saldırılara karşı uyardı.

İngiltere, Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer birçok ülke, Rus bankalarına ve merkez bankasına yönelik bir dizi yaptırım üzerinde anlaşmıştı. Bu noktada artan jeopolitik gerilimler, batılı finans kurumlarına yönelik siber saldırı endişeleri de artırıyor.

İngiltere Merkez Bankası (Bank of England – BoE) sigorta direktörü Charlotte Gerken, Fulbright hukuk firması Norton Rose tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşarak, “Yaptığımız şey, firmalarla risklerinin doğasının hem doğrudan hem de dolaylı olarak ne olabileceğini gözden geçirmek ve Hazine ile çok yakın çalışmak” dedi.

BoE, bankaların Rusya’ya olan risklerinin nispeten düşük olduğunu söyledi. Gerken, herhangi bir bireysel firma hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Önümüzdeki yıl sigorta sektörü için öncelikleri belirleyen Gerken, siber saldırılara karşı dayanıklılık, iklim değişikliğinin etkisinin nicelleştirilmesi ihtiyacı, yönetim kurullarında ve yönetimde daha fazla çeşitliliğe dikkat çekti.

Gerken, “Fidye yazılımı saldırıları gibi ciddi ancak makul senaryolara karşı firmaların dayanma ve bunlardan kurtulma konusunda operasyonel yeteneklerini göstermelerini bekliyoruz” diyerek şunu ekledi: “Siber risk, tüm işletmeler için sorun olmaya devam ediyor ve bir siber sigorta poliçesine sahip olmak, siber riski yönetmek için sağlam bir çerçeveye duyulan ihtiyacın yerini tutmuyor.”

Öte yandan Aviva (AV.L) CEO’su Amanda Blanc, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, sigorta şirketinin fon biriminin Rusya’ya çok az maruz kaldığını ve bunu da elden çıkarmak istediğini söyledi.

İlginizi Çekebilir: Siber Sigorta Farkındalık Eğitimi [18 Mart’ta]

KaynakReuters