Britanya’da havlu atan şirketler kervanına Openpay de katıldı. İşte detaylar…

Britanya piyasası son yıllarda yabancı FinTech şirketlerine fazla şans tanımadı. N26, Robinhood, Holvi ve Lydia peş peşe piyasayı terk eden şirketler oldu. Havlu atan şirketler kervanına katılan en son isim ise “şimdi al, sonra öde” (BNPL) startup’ı Openpay oldu.

Geçici CEO Ed Bunting, Britanya piyasasına adım atılmasının üç sene sonrasında gelinen noktada piyasadan çekileceklerini duyurdu. Bunting, Britanya’daki çalışanlarına danışarak hareket ettiklerini ve Eylül ayı itibarıyla hepsinin işten ayrılacağını söyledi.

Bunting, Britanya’daki müşterilerin alışık oldukları gibi satış noktalarında Openpay ödeme imkanından daha fazla yararlanamayacağını söyledi. Öte yandan, şirket iş birlikleri aracılığıyla Britanya’da dişçilik ve araç tamiri alanlarında uzun dönem yeniden ödeme planları sunmaya devam edecek.

Openpay’in belirlediği strateji, Avrupa’nın en değerli limited şirketi Klarna’yı barındıran Britanya piyasasındaki rekabetin ne kadar yüksek olduğuna dair güçlü bir işaret adeta. Uzmanlara göre Klarna, Clearpay ve Laybuy gibi müşterilerini ödeme planları için ücrete tabi tutmayan veya faiz almayan şirketlerin bulunduğu bir piyasada ayakta kalmak oldukça güç.

BNPL sektörünün piyasaya girmelerinin ardından Britanya’da fazlasıyla evrim geçirdiğini belirten Bunting, piyasada çok büyük şirketler olduğunu ve rekabetin giderek güçlendiğini, en nihayetinde ise gelirlerin azaldığını kaydetti.

Britanya’da sadece Klarna’nın sahip olduğu müşteri sayısı 16 milyon. Temmuz 2021 itibariyle Openpay’in Britanya’daki aktif müşteri satısı 276.000 olarak belirirken, küresel alandaki müşterilerinin %51’ini temsil ediyordu. Kısa süre önce yapılan açıklamada, Avustralya’daki 313.000 aktif müşterinin Britanya’dan çok uzak kalmadığı gözler önüne serildi.

Düşük karlı ekonomiler

Britanya’da BNPL hizmeti sunan şirketlerin sayısı arttıkça, müşterileri işlemler için ücrete tabi tutmak giderek çözümsüz kalmaya başladı.

Tersine, BNPL sektörü sadece tüccarlardan alınan küçük ödemelere dayanıyor. Düşük faizlerde öne çıkan bu model, merkez bankalarının faiz oranını yükseltmesi halinde riske giriyor.

Bunting, eğer tek bir gelir kaynağı söz konusu ise bu modelin işe yaraması için çok geniş bir müşteri kitlesi gerektiğini ifade ediyor. Openpay’in en iyi olduğu işe odaklanarak Avustralya ürünlerinden yakın dönem karlılık elde etmeye çalışma modeli bir süre devam edebildi.

Openpay’in karlılık söz konusu olduğunda uzun bir yol kat etmesi gerekiyor. Şirket mevcut mali yılın ilk yarısında vergi öncesinde 42 milyon dolar zarar açıkladı. Bu miktar bir önceki yıla kıyasla %65 artış gösterdi.

Bu sebeple Openpay açığı kapamak için hem tüccar hem de tüketici üzerinden olabildiğince ücret kesmeyi hedefliyor. Son derece rekabetçi Britanya piyasasında bu mümkün olmadığı için Openpay, Avustralya ve dört ay önce Opy adıyla faaliyete geçtiği ABD’de karını artırmak istiyor.

Avutralya’da Openpay çok düşük sabit ücret karşılığında tüketicilere kredi sağlayabiliyor. ABD, Openpay için yeni büyüme noktası olarak görülüyor. Openpay ABD’de müşterilere %9.99’a kadar çıkan yıllık bileşik faiz (APR) uyguluyor. Bunu Britanya’da yapabilmesi ise mümkün değil.

KaynakSifted