Hintçe ve İngilizce dil seçenekleri ile gelen 123PAY, belirli bir telefon numarasının aranması, sesli yanıt sistemi, tuş kullanımı ve güvenlik adımları dahilideki çeşitli komutları esas alıyor…

Çin’den sonra dünyanın en büyük nüfusa sahip ikinci ülkesi Hindistan’da 2021 yılı itibarıyla 1,5 milyardan fazla GSM hattı aktif. GSM hatlarının kullanımda olduğu cihazlar incelediğinde ise 800 milyon akıllı telefon ve 700 milyon adet cep telefonu sonucuna ulaşılıyor. Dolayısıyla Hindistan’da aktif durumdaki dokunmatik ekranlı akıllı telefon sayısı ile tuşlu ve ‘mütevazı fiyatlı’ cep telefonu sayısı birbirine oldukça yakın. İşte ülkenin Merkez Bankası tarafından mevcut durumu temel alan yeni bir ödeme çözümü duyuruldu…

Hindistan’da kısa adı UPI olan ödeme seçeneği, uzun yıllardır akıllı telefon sahipleri tarafından kullanılabiliyordu, ancak ülkedeki aktif mobil cihazların neredeyse yarısı cep telefonu formunda olduğu için nüfusun önemli bir kesimi bundan yararlanamıyordu. Hindistan Merkez Bankası (RBI) geliştirilen yeni UPI 123PAY ödeme sistemi ile bu boşluğu dolduruyor. Zira 123PAY ile cep telefonu sahipleri de ödeme işlemleri gerçekleştirebilecek. RBI’ye göre 123PAY, Hindistan’ın nakitsiz bir ekonomi hedefine ulaşmasına ve toplumun geniş bir kesiminin dijital ödemeler ekosistemine dahil edilmesine yardımcı olacak.

Hintçe ve İngilizce dil seçenekleri ile gelen 123PAY, belirli bir telefon numarasının aranması, sesli yanıt sistemi, tuş kullanımı ve güvenlik adımları dahilideki çeşitli komutları esas alıyor. En nihayetinde ise cep telefonu kullanılarak para transferi, bakiye kontrolü, banka hesabı silme, UPI kaydı silme, ödeme yapma, vergi ödemesi gibi işlemler gerçekleştirilebiliyor.

Hindistan’daki dijital ödemeler, 2021’de 300 milyar dolar seviyesine ulaştı (2016’da dijital ödemelerin büyüklüğü 61 milyar dolar seviyesindeydi) ve tahminlere göre hacim 2026 yılına kadar 1 trilyon doları aşacak.
Haberin devamında 123PAY ile ilgili tanıtıcı videoyu izleyebilirsiniz.

KaynakOpindia