Tüketiciler satın alımlarda daha iyi sigorta hizmetleri talep ederken hizmetlerin dijitalde çok daha yoğun şekilde sunulmasını bekliyor…

The Global Consumer Insurance Insights Survey – Küresel Tüketici Sigorta Detayları Araştırması’na göre, her ne kadar kargo firmalarının hizmetinden genel olarak memnun olunduğu ifade edilse de (küresel tüketicilerin üçte birinden fazlası satın alımlarda sigortadan memnun olduklarını belirtirken, bu oran %45 ile en yüksek ABD’de belirdi), önemli iletişim boşluklarının söz konusu olduğu kaydedildi.

Bu kapsamda tüketicilerin dijital kanalların güçlendirilmesi ve daha fazla ve ilişkili iletişim kurulmasını talep ettiği belirtildi. Küresel alanda tüketicilerin özellikle taleplerini sundukları zaman kargo firmalarından, komisyonculardan ve sigorta acentalarından daha ileriye dönük ve kişiselleşmiş sigorta talep ettiği belirtildi.

Katılımcıların %14’ü nakliyeciler- kargo firmaları tarafından sözleşme yenileme bildirisi almadıklarını, üçte biri ise sigortacılarından bir yıl boyunca hiç bilgi edinmediklerini ifade ediyor. Tüketicilerin %95’i, talepleri üzerinde daha fazla bilgilendirme beklediklerini söylüyor.

Analistler, birçok şirketin odaklarını ürün ve hizmetlerine verdiğini, bu sebeple tüketicileri dinlemeyi unuttuklarını ve soru sormayı da kestiklerini ifade etti. Sonuç olarak gelir, kar ve marka imajının da düştüğü belirtildi.

Şirketlerin en fazla önem vermesi gereken hususlar arasında sürdürülebilirlik ve müşteri memnuniyeti bulunduğu, bu sebeple müşterileri dinleyerek istedikleri değişiklikleri yerine getirmenin kritik olduğu vurgulandı.

Araştırma, dijital dönüşümüne değinerek, tüketicilerin sigorta hizmetlerinin dijitale taşınmasını ve sigorta politikalarında belli değişiklikler yapılmasını istediklerini gösterdi.

Küresel Tüketici Sigorta Detayları Araştırması küresel alanda 2.000 tüketiciden alınan geri bildirimlerle hazırlandı.

İlginizi Çekebilir: Siber Sigorta Farkındalık Eğitimi’nde kontenjan dolmak üzere

KaynakFinTech Global