3 bin çalışanın işten çıkarılmasının üzerinden bir ay geçtikten sonra, çevrimiçi ev kredisi platformu Better.com, istifa etmeye gönüllü olacak çalışanlara 60 gün süreyle ödeme veya gönüllü ayrılık planları ile birlikte sağlık sigortası teklif etti. 

TechCrunch tarafından verilen bilgiye göre, ev kredisi piyasasının mevcut durumu nedeniyle bu tür bir hamle yapıldığını belirten şirket, gönüllü ayrılık planına uygun çalışanlarını e-posta ile bilgilendirdi ve 40 yaşında altındakiler için 15 Nisan’ı son gün olarak belirtti. 40 yaşın üzerindeki çalışanlar ise teklifin ardından 21 günlük karar verme süresine sahip.

Artan faiz oranlarının yanı sıra yeni finansal yatırım opsiyonlarının müşterilere alternatifler sunması nedeniyle düşüşe geçen ve Aralık ayından bu yana iki kez geniş çaplı işten çıkarma gerçekleştiren Better.com’un prestiji de sarsıldı.

1 Aralık 2021 tarihinde, Zoom görüşmesi aracılığıyla 900 çalışan işten çıkarılmış ve viral hale gelen olay, CEO Vishal Garg’ın ağır eleştiri almasına neden olmuştu. Günler sonrasında Garg kamuya açık yaptığı açıklamada işten çıkarılan çalışanların az çalışarak meslektaşlarından ve müşterilerden “çaldıklarını” söylemişti.

Bu olayın sadece bir gün öncesinde finans müdürü Kevin Ryan çalışanlara e-posta göndererek şirketin hafta sonu itibarıyla bilançosunda 1 milyar dolar olacağını belirtti. İşten çıkarmaları takip eden haftalarda ise Garg ilk önce özür açıklaması yaparken, ardından bir aylık tatile çıktı ve birkaç üst düzey yönetici ile iki yönetim kurulu üyesi istifa etti.

8 Mart tarihinde ise birçok çalışanın şirket tarafından kullanılan Workspace hesaplarında işten çıkarılma tazminatları belirdi. Hiçbir açıklama olmadan “yanlışlıkla” gönderilen çekleri bazı çalışanlar hesaplarından silerken, yapılan hata daha sonra anlaşıldı. Söz konusu tarihte, Better.com ABD ve Hindistan’daki 8,000 çalışanından 3,000 kişinin işine son verdi.

KaynakTechCrunch