Avrupa Komisyonu, dijital euronun temel endüstrilerin yanı sıra kurumlar, tüketiciler, işletmeler ve diğer sektörler üzerindeki olası etkisini ölçmek için “hedefli danışmanlık” süreci başlattı. 

Avrupa Komisyonu’nun dijital euro kullanımı ve sunumuna yönelik yasal çerçeve oluşturma girişiminin yeni adımı; endüstri, finans, ödeme ve perakende sektörlerindeki uzmanlara yönelik şekilde gerçekleştiriliyor. Komisyon, hedefli danışmanlığın kamu danışmanlığını tamamlayıcı bir hareket olduğunu belirtiyor.

Başlatılan süreç kapsamında endüstri uzmanları, ödeme hizmeti sağlayıcıları (kredi kurumları, ödeme ve e-para kurumları), ödeme altyapısı sağlayıcıları, ödeme çözümü geliştiricileri, işletmeler, dernekler, tüketici dernekleri, perakende ödeme düzenleyicileri/ idarecileri, dolandırıcılık önleyici kurumlar, finansal istihbarat birimleri ile diğer bağlantılı otorite ve uzmanlardan bilgi toplanacak.

Hedefli danışmanlık ile elde edilmek istenen bilgiler şu şekilde sıralanıyor:

  • Tüketicilerin dijital euroya yönelik ihtiyacı ve beklentileri,
  • Dijital euronun Avrupa Birliği (AB) perakende ödemeleri ve dijital ekonomi üzerindeki etkisi,
  • Dijital euronun perakende için kullanımını sağlarken yasal teklif süreçlerinde nakit euronun yerinin korunması,
  • Dijital euronun finans sektörü ve finansal istikrar üzerindeki etkisi,
  • Kara para aklama ve terör finansmanını önleme mekanizmalarının uygulanması,
  • Gizlilik ve veri koruma konuları,
  • Dijital euro ile uluslararası ödemelerin yapılması.

Elde edilecek bilgilerin Komisyon tarafından sunulacak yasal bir öneriye yönelik ön kararlar alınmasını sağlayamayacağı veya teklifin gelecekteki yapısını etkilemeyeceği belirtildi.

Avrupa Komisyonu, 14 Haziran’a kadar sürecek anket ile sanayi uzmanlarının istenen alanlarda bilgi sunmasını istiyor. Komisyon, Şubat ayında “2023’ün ilk ayları hedef alınarak dijital euro için yasal bir çerçeve oluşturulmak istendiğini” belirtmişti.

Avrupa Merkez Bankası, Temmuz 2021’de başlayan iki yıllık bir inceleme süreci ile dijital euro projesini resmen hayata geçirmişti.

KaynakNfcw