Girişimcilik ekosistemi ve bu ekosistemin aktif olduğu pazarlar ile alakalı analitik veriler hazırlayan Startups.Watch, Türkiye FinTek Görünümü V0.9 – 26 Nisan 2022 raporunu yayımladı.

26 Nisan itibarıyla Türkiye FinTek Görünümü raporu yayımlandı. Startups.Watch verisine göre aktif 564 FinTek mevcut. Aktif olmayan FinTek sayısı ise 86 olarak kayıtlara geçiyor.

Dikeylerine göre incelendiğinde Türkiye’deki FinTek şirketlerinin 225’inin ödeme, 76’sının Blokzinciri-kripto varlık, 76’sının bankacılık, 58’inin sigortacılık, 57’sinin kurumsal finans alanında faaliyetlerini sürdürdüğü görülüyor.

Finansman, borsa-yatırım, skorlama-kimlik doğrulama-bilgi güvenliği, kitle fonlama, kişisel finans yönetimi, para transferi ve varlık yönetimi alanlarında ise toplam 158 FinTek bulunuyor.

Raporda 2022 yılının Nisan ayı sonu itibarıyla 12 adet yatırımda FinTek şirketlerinin toplamda 24 milyon dolar fonlandığı bilgisi dikkat çekiyor. Böylelikle 2020 yılının tamamındaki yatırım adedi ve yatırım büyüklüğünün (20 adet yatırımda toplam 23 milyon dolar) yaklaşık 4 aylık sürede geride bırakıldığı kaydediliyor.

Aşağıdaki bağlantıya tıklayıp/dokunup raporun tamamını görebilirsiniz.

Fintech Snapshot v0.9 (Turkish)

Tüm raporların detaylarına startups.watch’tan ulaşabilirsiniz.

Startups.Watch tarafından yayınlanan yüzlerce farklı başlıktaki raporlara, Türkiye girişimcilik ekosisteminde gerçekleşen gelişmelere dair analitik verilere ulaşmak için platforma üye olabilirsiniz.