Sektörün deneyimli ismi Murat Güleç tarafından hazırlanan Uzaktan Müşteri Edinimi (Digital Onboarding) başlıklı makaleyi FinTech İstanbul okurları ile buluşturuyoruz…

Teknolojinin gelişimi ile birlikte Bankacılık sektöründe iş yapış şekilleri de hızla değişmektedir. Bankalar için en önemli dijital dönüşüm olan “Bankaların Uzaktan Müşteri Edinimi (Digital Onboarding)” süreci 01.05.2021 tarihi ile başlamıştı.

Bu yazımda, üzerinden 1 sene geçen sürece dair bilinmesi gerekenler ile sektördeki sayısal verileri sizlerle paylaşmak istedim.

Nedir?

Uzaktan Müşteri Edinimi süreci, fiziki prosedürlerin (aslen şubede bulunma, sözleşmeye imza atma, fiziken kimlik gösterme vb.) olmadığı, sürecin tamamen mevzuata uygun bir şekilde dijital platformlardan gerçekleştirildiği bir süreçtir.

📌Nasıl Yapılır?

Sisteme katılan her bankanın kendi uygulaması ile süreç başlamakta, arada NFC ile yüz doğrulama teknolojileri kullanılmakta, son olarak ise müşteri temsilcisi ile yapılan kısa bir video görüşme sonrası süreç sonlanmaktadır.

T.C. Kimlik Kartı, akıllı telefonu ve interneti olan herkesin kolayca banka müşterisi olmasını sağlayan süreç sonrasında, tüketiciler bankaların mobil bankacılık/internet bankacılığı kanalı vasıtasıyla her türlü işlemlerini banka şubelerine gitmeden yapabilmektedirler.

Kimler Kullanabilir?

T.C. Kimlik Kartına sahip gerçek kişi müşteriler, sisteme dâhil olan Bankalarda bu yöntem ile müşteri olabilirler.

Yuvam Hesabı açtırmak isteyen yurtdışı yerleşik kişiler için de uzaktan müşteri edinimi süreci başlamış olup sadece bu kapsam için T.C. Kimlik Kartı zorunlu tutulmayıp kişilerin Pasaport belgesine ilave olarak Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı, mavi kart gibi alternatif kimlik belgeleriyle de süreç tamamlanabilmektedir.

💸Nerelerde Müşteri Olunabilir?

İlk çıkan yönetmelik ile Bankalar, uzaktan müşteri edinimi yapabilir iken, son çıkan mevzuat düzenlemeleri ile banka dışı mali kuruluşlar (finansal kiralama, faktoring, finansman ve tasarruf finansman şirketleri ), Aracı Kurumlar, Portföy Yönetim Şirketleri, Ödeme Kuruluşları, Elektronik Para Kuruluşları da uzaktan müşteri edinimi imkânına kavuşmuşlardır.

📈Sayısal Veriler

05.2021–04.2022 tarihleri arasında sisteme dâhil olan bankalar (güncelde 15 adet) aylık müşteri edinimi verilerini TBB ile paylaşmaktadır.

Verileri incelediğimizde ise, özellikle son 2 ayda, hem uzaktan müşteri edinimi başvuru sayısının hem de uzaktan müşteri edinimi sayısının, Bankaların tüm kanallardan edindiği müşteri sayısına oranının çok hızlı arttığı görülmektedir.

Kaynak: TBB

🎯Son Söz

Sene başından itibaren sektöre Dijital Bankaların da girme yolunun açılması, tüketici davranışlarının değişerek online bankacılık işlemlerindeki payını artırması, bankaların işlemlerinde dijital onaylara daha çok yer vermesi, uzaktan müşteri edinimi sürecine olan duyarlılığın artması gibi gibi birçok durum ülkemizde bankacılığın artık geleneksel yapı ile gitmeyeceğini bize net olarak göstermekte.

FinTech’ler ile işbirliği yapan, müşteri ihtiyaçlarını iyi analiz eden, müşteri davranışlarındaki dönüşüme, gelişen teknolojiye adaptasyonu yüksek Bankalar, geleceğin bankaları olacaktır.

Konu hakkındaki Mevzuat süreci

Kaynak: TBB
Yazar: Murat Güleç
2006 yılında Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Murat GÜLEÇ, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans Yüksek Lisans Programı’nı tamamlamıştır. 2007 yılında Bankacılık kariyerine müfettiş yardımcılığı görevi ile başlamış, müfettişlik, bölge müdür yardımcılığı, şube müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Halen Türkiye’nin önde gelen bankalarından birinde Birim müdürü olarak görev yapmakta ve Başkent Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finans alanında doktorasını sürdürmektedir. Bankacılık, Finans, FinTech, Teknoloji konu başlıklarında finansal okuryazarlığa katkı sağlama amacıyla makaleler ele almaktadır.