2016 yılında kurulan FinTech İstanbul, altı yılı başarıyla geride bırakırken FinTech sektörünün önde gelen markalarıyla güçlenmeyi sürdürüyor. FinTech İstanbul; Mastercard, Birleşik Ödeme, Hopi ve Paycell tarafından sağlanan destekle başarıyla yürüttüğü faaliyetlerine yenilerini ekleyecek.

Finansal teknolojiler (FinTech) dünyanın açık ara en çok ilgi çeken ve yatırım alan girişimcilik ve faaliyet alanlarından birisini oluşturuyor. 2016’da ülkemizdeki FinTech oyuncularını bir araya getirme ve ekosistemin sağlıklı büyümesi için gereken yapı taşlarını bir arada toplama amacıyla kurulan FinTech İstanbul, kısa sürede Türkiye’de ekosistemin buluşma noktası haline geldi. Platform, kurulduğu günden bu yana FinTech, blockchain ve birçok alanda eğitimler düzenleyerek uluslararası konuşmacılarla etkinlikler gerçekleştirerek, uluslararası FinTech Merkezleri ile iş birliği yaparak ve kaliteli içerikler sunarak ekosistemin tüm paydaşlarına fayda sağlamayı sürdürüyor. Bu kapsamda FinTech İstanbul, yeni dönemde teknoloji alanında faaliyet gösteren Mastercard, Birleşik Ödeme, Hopi ve Paycell’in desteğiyle faaliyetlerini sürdürecek.

FinTech alanında Türkiye’nin buluşma noktası

Mastercard, Birleşik Ödeme, Hopi ve Paycell’i destekçileri arasına katan FinTech İstanbul; bundan böyle içerik, etkinlik, yayın ve eğitim ana başlıklarında sunduğu faaliyetlerinde yeni destekçilerinin de güçlerini ve deneyimini ekosistemle buluşturacak.

İş birliği ilgili olarak Mastercard, “Markamızı ve sahip olduğumuz ağı kullanarak fintech’lere ve girişimlere global erişim sağlarken Türkiye’de de Fintech İstanbul ile birlikte sektörle bilgi birikimi ve deneyimlerimizi paylaşmak bizlere büyük fırsat sunuyor. Gerek yurtdışındaki tecrübelerin ve ödemeler dünyasındaki yeniliklerin ‘aktarımı gerekse Mastercard’ın global olarak açtığı Start Path gibi programlara Türkiye’den başvuru yönlendirmek gibi ana hedeflerimizi gerçekleştirmek için çalışırken Fintech Istanbul’un sunduğu platform sadece bizim için değil, ekosistemin tüm oyuncuları için vazgeçilmez olmayı başardı.” Açıklamasında bulundu.

Hopi, “Türkiye’nin ilk mobil ödeme imkânı sunan uygulamalarından biri olarak FinTech sektörünün içinde yer alan öncü bir markayız. FinTech İstanbul Platformu, sahip olduğu bilgi birikimi, güçlü iş ortakları ağı, eğitim imkanları, araştırmaları ve etkinlikleri ile sektördeki önemli bir eksiği gideriyor. Hopi olarak, FinTech alanında kazandığımız tecrübeyi ve faaliyet gösterdiğimiz diğer alanlardaki farklı bakış açımızı bu değerli ekosistemin sağlıklı gelişimi adına kullanmaktan mutluluk duyacağız.” Açıklamasını paylaştı.

Paycell, “Pandemi süreciyle birlikte değişen kullanıcı alışkanlıklarından ve bu dönüşümden en çok etkilenen sektörlerin başında finansal servisler sektörü geliyor. Paycell, çeşitlilik açısından alanındaki en zengin platform olmaya gelişerek devam ediyor. Bu sayede herkesin finansal servislere erişimini sağlamayı amaçlıyor, teknoloji ve finansal hizmetleri birleştirerek müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırıyoruz.

Fintech İstanbul Platformu, son yıllarda hızla büyüyen ve yaygınlaşan fintech ekosistemine dair doğru ve güvenilir haberlere erişim açısından kıymetli bir rol üstleniyor.  Biz de sektörümüzün itibarlı buluşma noktalarından biri olan Fintech İstanbul Platformu’nu desteklemekten mutluluk duyuyoruz.” Açıklamasını paylaştı.

“Faaliyetler hız kesmeden devam edecek”

2019 yılında da faaliyetlerine hız kesmeden edeceklerini vurgulayan FinTech İstanbul Kurucu Ortaklarından Prof. Dr. Selim Yazıcı, “Bu yıl sektörün önemli oyuncularından Mastercard, Birleşik Ödeme, Hopi ve Paycell’in katkıları ile FinTech alanında değer üretmeye ve FinTech ekosistemini geliştirmeye devam ediyoruz. Herbiri kendi alanında öncü olan bu şirketlerle birlikte yaratacağımız sinerji ile FinTech alanında faaliyet gösteren girişimler, finansal kuruluşlar ve düzenleyici denetleyici kurumlar arasında köprü olma misyonumuzu yerine getirmeye çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

FinTech İstanbul Kurucu Üye ve Danışma Kurulu Üyesi Dr. Soner Canko; “2016 yılında başladığımız ‘Türkiye için FinTech’ çabalarımızı geliştirmeye devam ediyoruz. Tüm FinTech paydaşları ile birlikte dünya FinTech ekosistemi arasında köprü olma görevimizi her geçen gün daha da geliştiriyoruz. Finans ve Teknolojinin önemli buluşma noktası FinTech konusunda daha fazla Türkçe içerik geliştirmek ve bilgi paylaşmaktan kıvanç duyuyoruz.” dedi.

FinTech İstanbul Kurucu Ortaklarından İhsan Elgin ise şunları söyledi: “Fintech İstanbul için bu sene bölgesel büyümenin ve faaliyet alanını genişletmenin senesi olacak. Bu amaç doğrultusunda finans dünyasının çok değerli markaları ile iş birliği yaparak ekosistemin tümüne destek olma gücümüzü arttırdık.” dedi.

FinTech İstanbul Platformu’nun sunduğu içerik, etkinlik, yayın ve eğitim çalışmaları fintechistanbul.org web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilir, ekosisteme dair düzenli özetlere ulaşmak için ücretsiz e-posta bültenine abone olabilirsiniz.

Mastercard Hakkında
Mastercard ödemeler sistemi alanında faaliyet gösteren global bir teknoloji şirketidir. Dünyanın en hızlı ödeme işlemleri ağına sahip Mastercard; tüketicileri, finans kuruluşlarını, iş yerlerini, kamu ve özel sektörü, 210’u aşkın ülkede birbirine bağlamaktadır. Mastercard’ın sunduğu ürünler ve çözümler; alışveriş, seyahat, iş ve finans yönetimi gibi günlük ticari faaliyetlerin herkes için daha kolay, daha güvenli ve daha verimli olmasını sağlamaktadır. Mastercard’ı Twitter’da @MastercardHaber hesabından takip edebilir, bülten ve haber kitlerinin tamamına Mastercard Haber Odası https://newsroom.mastercard.com/eu/tr linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. www.mastercard.com

Birleşik Ödeme Hakkında

2010 yılında kurulan Birleşik Ödeme, 2015’te BDDK’dan e-para lisansı alan ilk fintech şirketlerinden olmuştur. Türkiye’nin ilk fintech servis platform sağlayıcı (FaaS) şirketidir. Kurumların dijital finansallaşma süreçlerinde stratejik çözüm ortağı olarak kanal ve ürün bazlı altyapısal çözüm önerileri sunmaktadır. Maliyetlerini minimize ederken, onlar adına yeni gelir kalemleri yaratarak mevcut verimlilik ve çevikliklerini maksimum seviyede arttırmalarını sağlar. Bu vizyon doğrultusunda dijital cüzdan, sanal veya fiziksel ön ödemeli kart, yurtiçi ve yurtdışı para transferi, online/offline tahsilat ve kiosk/akıllı kasa çözümleri olmak üzere 5 ana dikeyde hizmet sunmaktadır. https://www.birlesikodeme.com/

Hopi Hakkında
Hopi, kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimi sunan bir mobil uygulamadır. Kullanıcılarına, hayat tarzlarına, zevklerine ve ihtiyaçlarına uygun kampanyaları iletir ve kullanıldıkça alışveriş deneyimini zenginleştirerek alışveriş konusunda ihtiyaç duyulabilecek rehberliği sunar. Giyimden teknolojiye, seyahatten gıdaya birçok farklı sektörden markalarla iş birliği yaparak kullanıcılarına ve iş ortaklarına Koşulsuz Müşteri Mutluluğu ilkesiyle hizmet verir. Türkiye’nin halka açık en büyük gıda ve elektronik dışı perakende grubu olan Boyner Grup tarafından 2015 yılında hayata geçirilen Hopi, Boyner Grup şirketi BNR Teknoloji A.Ş. tarafından yönetilmektedir. https://hopi.com.tr/

Paycell Hakkında

Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri Anonim Şirketi, 2000 yılında yenilikçi ödeme metodları ve fark yaratan kullanıcı deneyimleri ile müşterilerine en iyi hizmeti verebilmek amacıyla kurulmuştur. Paycell, kaliteli hizmet anlayışıyla oluşturduğu ödeme çözümleri ile müşterileri ve tüm paydaşları için sürekli değer yaratır. https://paycell.com.tr/