Çin’in dijital yuan (e-CNY) cüzdanının ülke nüfusunun yaklaşık 5’te 1’ine tekabül eden 261 milyon kişi tarafından indirildiği açıklandı.

Çinli kullanıcıların akıllı telefonlarına indirdikleri söz konusu cüzdan ile 87,5 milyar yuan yani yaklaşık 14 milyar dolar değerinde işlem gerçekleştirdiği kaydedildi. 2021’in sonunda e-CNY ile yapılan işlemlerin toplamı 11,24 milyar dolar seviyesindeydi. 2022 yılının ilk yarısı itibarıyla yaklaşık 2,8 milyar dolarlık işlem yapıldığı anlaşılıyor.

2014’ten beri geliştirilen e-CNY cüzdanı, bu yılın başlarında iOS ve Android uygulama mağazalarında yer almadan önce 2020 yılı sonundan itibaren ülke genelinde kapsamlı testlerden geçirilmişti.

Yerel basına yansıyan bir habere göre People’s Bank of China’nın finans piyasaları başkanı Zou Lan, henüz pilot aşamada olmasına karşın e-CNY cüzdanının indirilme trendinin son aylarda hız kazandığını belirtti.

Diğer yandan e-CNY cüzdanının kullanıcılar tarafından beğeni ile karşılandığı bilgisi aktarılıyor. Bir araştırmaya göre Çinli yetişkinlerin yüzde 83’ü olumlu görüşe sahip. Morning Consult tarafından kamuoyuyla paylaşılan araştırmada Çinlilerin 3’te 1’inden fazlası ise daha önce hiç duymadığını söylüyor.

Ek olarak katılımcıların yüzde 17’sinin bir alternatif olarak kullandıklarını ifade ederken yüzde 13’ü ise pilot şehirlerden birinde bulunmadıkları ya da akıllı telefona sahip olmadıkları için kullanamadıklarını bildiriyor. Son olarak e-CNY cüzdanını kullananların yüzde 72’si çevrimiçi alışveriş ve %67’si ulaşım gibi kamu hizmetlerinde ödeme yapmak için kullandığı detaylarını paylaşıyor.

KaynakFinextra