Son dönemin çalkantılı FinTech’lerinden Klarna’nın son derece sofistike bir yatırım ile mevcut değerlemesini 7 kata yakın oranda düşürebileceği iddia edildi. İşte detaylar…

Wall Street Journal’ın haberine göre İsveç merkezli Klarna, değerlemesini 6,5 milyar dolara “düşürecek” yeni bir finansman turuna hazırlanıyor.

BNPL odaklı FinTech’in 2021-Haziran ayındaki değerlemesi 45,6 milyar dolardı.

Bu rakamlar bizleri, bir yılı biraz aşkın sürede Klarna’nın yaklaşık 7’de 1 oranında küçülmek üzere olduğu sonucuna götürüyor.

İsmi açıklanmayan kaynaklara atıfta bulunulan haberde, Klarna’nın Sequoia Capital liderliğindeki mevcut yatırımcılardan yaklaşık 650 milyon dolar fon toplamak için pazarlık yaptığı kaydediliyor.

Büyük düşüş…

Eğer bu anlaşma gerçekleşirse geçtiğimiz yıl Vision Fund 2 liderliğindeki bir yatırımla 45,6 milyar dolarlık değerlemeye ulaşan Klarna, aynı zamanda “büyük bir düşüşe imza atmış” olacak.

Bu arada Sequoia Capital’in başkanı Michael Moritz, zor durumda olduğuna işaret edilen FinTech’in başkanı durumunda.

Son dönemde büyük darbe alan BNPL (şimdi al, sonra öde) segmentinin negatif etkileri ile şekillenek gibi görünen Klarna’nın değerlemesindeki ‘olası’ düşüş, “down round” kavramına yeni bir anlam kazandırabilir.

Gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz…

KaynakTechCrunch