Credit Suisse, bir Bulgar uyuşturucu çetesiyle bağlantılı olarak kara para aklanmasına göz yumduğu gerekçesiyle suçlu bulundu ve para cezasına çarptırıldı. Banka, karara itiraz edeceğini açıkladı…

İsviçre’nin en büyük ikinci bankası Credit Suisse, son derece dikkat çekici bir konuyla gündeme geliyor. İsviçre ceza mahkemesi, bankanın Bulgar uyuşturucu çetesi üyelerinin Avrupa genelindeki kokain kaçakçılığından gelir elde etmesini engelleme konusunda yeterince çaba göstermediğini tespit etti. Bu doğrultuda suçlu bulunan bankanın 1,7 milyon sterlin para cezasına ek olarak İsviçre hükümetine 15 milyon sterlin ödemesine hükmedildi. Banka haksızlığı uğradığını belirterek karara itiraz edeceğini açıkladı.

Mahkeme, Credit Suisse’in 2004-2008 yılları arasında banka mevduatlarına milyonlarca Euro kabul etmedeki rolüne ilişkin delilleri inceledi ve bunların ‘kırmızı bayraklarla’ dolu olduğunu kaydetti.

Bir dönem bankada çalışan eski Bulgar tenisçi Elena Pampoulova-Bergomi’nin şüpheli kimselerden parayla dolu çantalar aldığı ifade edildi… Mahkeme, genel itibarıyla bankada bu tür şüphe dolu ilişki ve temasların yönetimine ilişkin ‘eksiklikler’ buldu.

Tarihte ilk kez bir İsviçre bankası bu tür cezai takibata maruz kalırken sürecin ne şekilde sonuçlanacağı merakla bekleniyor.

KaynakBBC