Gömülü Finans (Embedded Finance), Birleşik Krallık’ta yükselen bir trend durumunda…

Öncelikle Gömülü Finans (Embedded Finance), BaaS ve API’ler kullanılarak finansal hizmetlerin, finansal olmayan hizmet sağlayıcıları tarafından verilebilmesi. BaaS (Banking as a Service-Servis Modeli Bankacılığı), bankaların sahip oldukları bankacılık altyapısını 3. taraflarla API yoluyla paylaşması; API (Application Programming Interface–Uygulama Programlama Arayüzleri) ise farklı uygulamaların birbirleriyle etkileşime girmesini ve veri alışverişi yapmasını sağlayan yazılımlar şeklinde özetlenebilir.

En nihayetinde ise Temenos tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre Birleşik Krallık’taki yetişkinlerin yüzde 60’ı, 2021 yılı içerisinde online ödeme işleminde Gömülü Finans hizmeti kullandı. Yaş kategorilerine göre incelendiğinde 18-34 yaş aralığında bu oran yüzde 80’e ulaşıyor.

Gömülü ödeme yöntemlerindeki artan kullanım, Gömülü Finans seçeneklerinin günlük alışverişlerdeki kolaylığına ve kullanıcı dostu yapısına işaret ediyor.

Buna ek olarak geçtiğimiz yıl yetişkinlerin yüzde 42’sinin e-cüzdan ödeme yöntemlerini kullandığı kaydediliyor. E-cüzdanlar para transferi, fatura ödemesi gibi işlemlerde kullanılır. Ayrıca burada da 18-34 yaş aralığında kullanım oranının genel orana (yüzde 42) göre yüzde 9 arttığı (yüzde 51) görülüyor.

Rapor ayrıca dünya çapında açık bankacılığın yükselişini ve değişen dijital ekosisteme uyum sağlamak için yeni iş modellerinin ortaya çıkışını da ele alıyor. Temenos’a göre, Hizmet Olarak Bankacılık (BaaS); tüketiciler için güvenli, bağlamsallaştırılmış, uçtan uca bir hizmet yapısı oluşturuyor, dolayısıyla finansal hizmetlere yönelik geleneksel yaklaşımı değiştiriyor.

Birleşik Krallık’ta gömülü finans, trendden yararlanmak isteyen birden fazla büyük oyuncu tarafından benimseniyor. Bununla birlikte, alternatif ödeme çözümlerindeki hızlı büyümenin ardından regülasyonlar geliyor ve BNPL gibi bazı gömülü finans türleri, artan düzenleyici incelemeleri ile karşı karşıya kalıyor.

KaynakFinextra