Paytrail ve Mastercard’ın sahibi olduğu Aiia arasındaki e-ticaretten açık bankacılık ödemelerini esas alan iş birliğinin bir eşiği daha geride bıraktığı duyuruldu.

Açık bankacılık, veri paylaşımını teşvik etmeye ve tüketicilere daha kişiselleştirilmiş hizmetler sunmaya yardımcı oluyor. FinTech’ler ve bankalar, bu verilere erişim yoluyla krediye, kişisel finans yönetimine, ödemelere ve dijital cüzdanlara daha iyi erişim sunabiliyor.

Bu kapsamda Paytrail ve Aiia, her ay 1 milyondan fazla açık bankacılık ödemesi sağlıyor. Bu yeni kilometre taşı, 2019’da başlayan iş birliği açısından son derece önemli. Şirketlerin veri kullanımlarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için çeşitli API’ler içeren açık bir bankacılık platformu olan ve Avrupa’daki 18 ülkeden 3 bini aşkın bağlantı kurmasını sağlayan Aiia, geçtiğimiz yılın Eylül ayında Mastercard tarafından satın alınmıştı. Paytrail ise halihazırda 20 binden fazla satıcı için e-ticareti mümkün kılan bir ödeme hizmeti sağlayıcısı.

Konuyla ilgili olarak Paytrail COO’su Joni Rautanen, “İş birliği olmasaydı, bankalarla arayüz entegrasyonunu kendimiz oluşturmak zorunda kalırdık ve bu çok zorlu bir görev olurdu. Aiia ile basit entegrasyon, binlerce işletmeye açık bankacılık destekli ödemelerden yararlanma fırsatı sunmak için çözümü hızlı bir şekilde kurmamızı ve çalıştırmamızı mümkün kıldı.” İfadelerini kullanıyor.

Aiia’nın ürün satışlarından sorumlu başkan yardımcısı Katharina Luschnik ise “Paytrail, sınıfının en iyisi çevrimiçi alışveriş deneyimi için değişime öncülük eden ve çözümlerini müşteri taleplerine uygun hale getiren mükemmel bir ödeme hizmeti sağlayıcısı. Paytrail’i, e-ticaret ortamında daha fazla kolaylık sağlamaya yönelik yolculuklarında güçlendirmekten heyecan duyuyoruz” diyor.

KaynakFinextra