CB Insights, veri odaklı içgörüler sunan, dünyadaki fintech yatırım trendlerini, ortaklık faaliyetlerini, aktif yatırımcıları ve anlaşmaları analiz eden State of FinTech raporunun 2022 yılı 2. çeyrek dönemini ele alan sürümünü yayımladı.

CB Insights’ın merakla beklenen “State of FinTech Q2’22” raporu geldi. Web sitesi üzerinden indirilebilen İngilizce dilindeki raporda öne çıkan bazı detaylar şöyle sıralandı:

Fintech yatırımları, geçen yılın aynı dönemine göre %46 düşerek 20,4 milyar dolara geriledi. Hem yatırımlar hem de anlaşmalar, 2020 yılı 4. çeyreğinden bu yana en düşük üç aylık seviyeleri gördü…

Küresel ölçekte 100 milyon dolar üzeri mega yatırım turları da aynı şekilde 2020 yılı 4. çeyreğinden daha düşük düzeye geriledi.  55 anlaşma ve 9,7 milyar dolarlık fonlama kaydedildi…

İkinci çeyrekte FinTech sektörü 20 yeni unicorn kazandı. Toplam unicorn sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 69’luk artışla 297’ye ulaştı. Dikkat çekici bir şekilde önceki 5 çeyreğin her birinde dünya genelinde en az 30 FinTech unicorn’u görülmüştü.

Birleşme ve satın alma faaliyetleri incelendiğinde ikinci çeyrekte 26 anlaşma sonucuna ulaşıldı. En yüksek boyutlu satın alma SageView Advisory Group’un 900 milyon dolara Capital One Investing’i satın almasıydı.

ABD, FinTech ekosistemindeki durağan trendin öncüleri arasında yer almasına karşın hala toplam finansmanın yüzde 42’si ve anlaşmaların yüzde 38’ine ev sahipliği yaptı.

 > CB Insights’ın Q2’22 dönemi için hazırladığı kapsamlı FinTech raporuna buradan ulaşabilirsiniz.