ABD’de kullanıma sunulacak özellik ile birlikte Instagram üzerinden yapılan alışverişlere yeni bir ödeme alternatifi geliyor. İşte detaylar…

Instagram’ın çatı şirketi konumundaki Meta tarafından yapılan açıklamaya göre popüler sosyal medya platformu, işletmelerin sohbet işlevi üzerinden direkt olarak ödeme alabilmesine imkan tanıyacak. Instagram’da sohbet işlevi içine eklenecek ödeme özelliği sayesinde kullanıcılar, profesyonel hesap sahibi küçük işletmelerden sipariş verip ödeme yapabilecek. Bunun için ihtiyaç duyulacak tek şey ise alışveriş yapmak isteyen kullanıcının bir Meta Pay dijital cüzdan hesabına sahip olması.
Instagram’ın eksiksiz bir e-ticaret platformu yapısı kazanmasını sağlayacak olan özellik, Meta Pay’in kullanım alanını da önemli ölçüde genişletecek.

İlk etapta ABD’deki 300 bin küçük işletmeye sunulacağı kaydedilen özelliğin devam eden süreçte diğer ülkelerde de kullanılması bekleniyor.

Resmi açıklamada Facebook, Messenger ve WhatsApp’ı da içeren Meta uygulamaları üzerinden her hafta yaklaşık bir milyar kişinin işletmelere mesaj gönderdiğine işaret edilirken sunulan yeni özellik ile insanlara “sevdikleri ürünleri doğrudan sohbet dizisinden kolay ve sorunsuz bir deneyimle bulmalarına ve satın almalarına” yardımcı olmanın amaçlandığı ifade edildi.

Daha önce Facebook Pay olan söz konusu dijital cüzdanın ismi, Haziran ayında Meta Pay şeklinde değiştirilmişti.
Bu kapsamda Meta Pay, tüketicilerin şirketin uygulamaları arasında para göndermesine, alışveriş yapmasına ya da bağışta bulunmasına olanak tanıyor. Kullanıcılar kredi-banka kartları, PayPal ve Shop Pay bilgilerini dijital cüzdana yükleyebiliyor.

NOT: Görsel Meta’dan alınmıştır.

KaynakPayments Dive