İddialara göre Tayvan, Finansal Denetim Komisyonu (FSC) aracılığıyla kredi kartlarının kripto para satın alımında kullanılmasını yasaklamak için harekete geçti.

Yerel basında yer alan haberlere göre Tayvan Finansal Denetim Komisyonu – FSC, yerel bankacılık birliğine, kredi kartı operatörlerine kripto firmalarıyla bağlarını koparma talimatı verdi.

Bu kapsamda düzenleyicilerin, kredi kartı şirketlerine yeni direktife uymaları için üç ay süre verdiği kaydedildi. Sürenin sona ermesinin ardından denetim ekiplerinin uygunluk seviyesini izleyeceği ifade edildi. Tüm bunların şimdilik birer iddia olduğunun altını çizelim.

FSC, 2021’deki Çin yasağından bu yana, gelişmekte olan sektör hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. Düzenleyici kurum, dijital varlıklardaki riskleri vurgulayan birkaç basın açıklaması yapmıştı.

FSC’ye göre kredi kartları, tüketim malları ve hizmetleri için kullanılması gereken ödeme araçları ve bu nedenle spekülatif ticareti finanse eden ödeme seçenekleri şeklinde kullanılmaması gerekiyor. Buna ek olarak, kredi kartlarının vadeli işlemler, çevrimiçi kumar ve diğer ilgili işlemlerde de kullanılamayacağı belirtiliyor.

Diğer yandan Tayvan, dijital varlıklarla ilgili katı konumuna karşın, kendi Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) üzerinde çalışıyor.

Tayvan’daki kripto alanı hala tam olarak düzenlenmemiş olsa da Doğu Asya ülkesi, 2021’de kara para aklamayı önleme (AML) planlarına ilişkin kurallar getirerek dikkatleri üzerine çekmişti. Terra-Luna çöküşü ve piyasa gerilemesi ile birlikte dünya genelindeki birçok düzenleyici kurum kripto odağındaki regülasyonları sıkılaştırdı.

Sektörler lisanslama yetkileriyle yoğun bir şekilde düzenlenirken, kripto ödemelerini tamamen yasaklayan ülkelere de tanıklık edildi.

Kaynakblockchain.news