Arjantin liginin orta sıra takımlarından Banfield’ın Giuliano Galoppo isimli futbolcusunun Brezilya futbolunun önde gelen kulüplerinden São Paulo’ya transferi USD Coin ile gerçekleşti…

Güney Amerika futbol gündeminde şu sıralar ilginç bir transfer haberi var. Zira sadece bu bölge değil tüm dünya açısından bir ilk gerçekleştirildi ve stablecoin üzerinden futbolcu transfer edildi. Arjantin liginin orta sıra takımlarından Banfield, Giuliano Galoppo isimli futbolcusunu Brezilya futbolunun önde gelen kulüplerinden São Paulo’ya ‘Amerikan doları üzerinden değil’ USD Coin (USDC) ile sattı.
Alışılagelmişin dışındaki işlemin yaklaşık 8 milyon dolara eş değer USDC ile tamamlandığı tahmin ediliyor.

Stablecoin kullanılarak gerçekleştirilen transfer, son derece tartışmalı… Çünkü Arjantin’de yasa gereği, herhangi bir ihracat işleminin dolar üzerinden gerçekleştirilmesi halinde 5 gün içerisinde Arjantin pesosuna çevrilmesi gerekiyor. Bu kapsamda Banfield’ın stablecoin ile futbolcu satışı, döviz kısıtlamalarından kaçma girişimi olarak yorumlanıyor.

Konuyla ilgili bir tweet paylaşan Circle baş strateji sorumlusu Dante Disparte, söz konusu işlemde USDC’nin ‘kur riskinden kaçınmak için bir ödeme aracı olarak’ kullanıldığını kaydetti.

Öte yandan işlemin bir SWIFT (Worldwide Interbank Financial Telecommunications) olmadan gerçekleşmesi, futbolcu transferine dair maliyetleri daha da düşüren diğer faktör.

Sürecin devamına ilişkin yorumlar ise Banfield’ın mevcut transfer gelirini Arjantin pesosuna çevirmesi gerekeceği noktasında birleşiyor. Ayrıca futbol kulübünün yeni oyuncu transferleri için döviz piyasasına erişiminin yasaklanacağı konuşuluyor.

KaynakCoindesk