FinTech alanında gelişmekte olan beş şehir ve bu lokasyonları neden yakından takip etmeniz gerektiğine mercek tutuyoruz…

Fintech denince çoğumuzun aklına gelen ilk yer: Silikon Vadisi. Paypal, Robinhood ve Intuit gibi milyar dolarlık şirketlerin beşiği Silikon Vadisi’nin yanında Londra, New York ve Frankfurt gibi yerleşik fintech ekosistemlerinden yararlanan merkezlerin sektördeki önemi tartışılmaz. Fakat fintech tüm dünyada finans ve teknoloji sektörünü dönüştürürken, endüstriyi ileri taşıyan diğer şehirleri de göz ardı edemeyiz. Gelişmekte olan beş şehir ve onları neden yakından takip etmeniz gerektiğine mercek tutuyoruz.

São Paulo, Brezilya
FinTech sayısı: 270

Nüfusu ve FinTech sayısı ile listemizin öne çıkan şehri São Paulo. Son yıllarda Brezilya’da kaydedilen FinTech patlamasının öncüsü durumundaki şehir, aynı zamanda dünyanın 4. en büyük FinTech merkezi (Findexable 2021 Küresel Fintech Sıralaması’na göre). Ek olarak São Paulo, Güney Amerika’nın finans, ticaret ve sanayi merkezi olarak tanımlanıyor.

12 milyonu aşkın nüfusu ile São Paulo, girişimciler ve yenilikçiler açısından fırsatlarla dolu bir yıldız. Prestijli Universidade de São Paulo ve birkaç özel teknoloji okulu mezunlarını içeren güçlü yetenek havuzunun yanı sıra bilgili tüketicilerden oluşan bir pazar. Ayrıca Brezilya’nın girişimlere yönelik ​​yatırım sahnesinin ve hızlandırma programlarının atan kalbi.

São Paulo, bir dizi FinTech ve InsurTech unicorn’una da ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında Nubank, C6 Bank gibi dijital bankalar; Pagseguro, Stone gibi ödeme platformları ile kredi şirketi Creditas öne çıkıyor.

Tel Aviv, İsrail
Fintech sayısı:
184

İsrail’in başkenti Tel Aviv bilim, teknoloji ve mühendislik konularında önemli bir merkez; bu nedenle FinTech ve InsurTech’te önemli bir oyuncu haline gelmesi şaşırtıcı değil. Tel Aviv, kendi başarı öykülerine ek olarak Intel, IBM ve Microsoft gibi teknoloji devleri için de bir merkez.

Teknoloji girişimlerine yönelik yüksek düzeydeki destek, özellikle İsrail hükümetinden alınan düşük faizli krediler, şehirdeki teknoloji sektörünün başarısına katkıda bulundu. Girişimcilik kültürü ön planda; gelişen risk sermayesi ve hızlandırıcı ortam genç İsraillilerin kendi işlerini kurmalarını da kolaylaştırıyor. İsrailliler birçok gelişmiş ülkeye göre daha fazla sayıda girişim başlatıyor.

Bazı başarı hikayeleri yurtdışına, özellikle ABD’ye taşınırken, bir kısmı İsrail’de kalıyor. En iyi bilinen yatırım platformları eToro, OurCrowd ve Plus500. Bu arada hayat sigortası endüstrisi için yapay zeka ve makine öğrenimi sağlayan Atidot ve dolandırıcılık önleme hizmeti Identiq, İsrail’in yüksek teknoloji soyağacının güzel örnekleri arasında.

Amsterdam, Hollanda
FinTech sayısı:
122

Günümüzde yaklaşık 750 bin nüfusa sahip Amsterdam, ticaret alanında Avrupa tarihine damgasını vuran şehirlerden biri oldu. Elbette kanalları, peynirleri, laleleri, bisiklet kültürü ve kusursuz mimarisiyle de son derece ünlü. Tüm bunların yanı sıra Hollanda’nın başkenti, önemli bir FinTech lokasyonu. Risk yönetimi platformu Adyen, neobank Bunq ve bulut odaklı bankacılık platformu Ohpen, şehri evi olarak gören başarılı FinTech’ler arasında yer alıyor.

Öte yandan Amsterdam, FinTech’in ortaya çıkmasından çok önce zaten bankacılık ve büyük işletmeler için bir merkezdi; Heineken, Philips’in yanı sıra bankacılık grupları ING ve ABN Amro’nun burada genel merkezleri var.

Amsterdam’ın neden FinTech’in etkin noktalarından biri olduğunu anlamak çok zor değil. Özellikle yaratıcı ve teknik temelli disiplinlerde dünyanın dört bir yanındaki yetenekleri buluşturan canlı ve çok kültürlü bir şehir. Dahası var, zira Amsterdam’ın iki üniversitesi ve uygulamalı bilimler için bir koleji mevcut. Diğer şehirlerdeki TU Delft ve TUe Eindhoven da teknoloji ve mühendislik programlarından yararlanmak için iyi bir konuma sahip.

Mükemmel ulaşım sistemi, şehri diğer destinasyonlara başlayan trenler, Avrupa’nın yolcu sayısına göre en yoğun üçüncü havalimanı olan Schiphol Havalimanı gibi faktörler Amsterdam’ı Frankfurt, Londra ve New York gibi diğer finans merkezlerine bağlıyor. Son olarak Hollanda’daki girişimler, vergi indirimi ve çeşitli krediler de dahil olmak üzere kapsamlı devlet desteklerine kolaylıkla erişim sağlayabiliyor.

Vilnius, Litvanya
Fintech sayısı:
64

Belki basketbol takımları Zalgiris Vilnius ile belirgin bir bilinirliğe sahip olabilir ama Litvanya’nın başkentini haritada bulmak, listemizdeki diğer 4 lokasyona göre pek de kolay sayılmaz. Ancak bu faktör, Vilnius’un FinTech alanında isim yapmasını engellemedi. Yaklaşık 500 bin nüfuslu küçük Baltık şehri, FinTech’ler açısından bariz bir seçenek gibi görünmeyebilir, ancak ayrıntılara indiğinizde 60’tan fazlasına neden ev sahipliği yaptığı hızlıca anlaşılabilir.

Geleneksel olarak Doğu ve Batı arasında bir buluşma noktası olan Litvanya’da son otuz yılda çok şey değişti. Bugünün genç Litvanyalılar dijital olarak bilgili, çok dilli ve iyi eğitimli. OECD’ye göre, 25-34 yaşındakiler arasında %50’den fazlası yüksek öğrenimi tamamladı – Bu son derece çarpıcı, zira Avrupa’nın herhangi bir yerindeki en yüksek oran.

Ve Vilnius’u yükselen bir fintech şehri yapan unsur sadece yerel yetenekler değil. Vilnius merkezli hukuk firması Exe.Legal’e göre, “Litvanya’da fintech ekosisteminin büyümesine katkıda bulunan en önemli faktörlerden biri, Litvanya Bankası’nın düzenleyici politikaları” ve bu, son birkaç yılda büyük miktarda yatırımın çekilmesine yardımcı oldu.

İşletmeler için ödeme altyapısı sağlayan Kevin, dijital banka hesapları ve sanal kartlar sunan Bankera öne çıkan “Vilniuslu” FinTech’ler. Ek olarak küresel açık bankacılık API’si Nordigen, aslında Litvanyalı.

Johannesburg, Güney Afrika
Fintech sayısı:
46

Güney Afrika, dünyanın en büyük FinTech merkezi değil, ancak gelişmekte olan bir pazarda kısa sürede yükselen bir başka “yıldızı” temsil ediyor. İlginç bir ayrıntı olarak yaklaşık 1400 km mesafedeki Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’da 45 FinTech merkezi var. Yani “1 fazla” FinTech ile Johannesburg’un FinTech başkenti şeklinde tanımlandığını görüyoruz. En nihayetinde ise iki şehir arasındaki dinamik rekabet, birçok lokasyona ilham verecek düzeyde.

Diğer yandan Johannesburg’un Cape Town’a göre uzun vadede daha fazla sayıda FinTech’e ev sahipliği yapması bekleniyor. Bu öngörüye dair temel çıkarım şehrin düzenleyiciler için daha iyi konumda bulunması. Aynı zamanda, teknoloji şirketi Prosperian Capital ve SaaS çözümleri sunan MIP Holdings de dahil olmak üzere ülkenin en büyük yerel FinTech’lerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Geçen yıl 5 milyon dolar yatırım alan Insurtech girişimi Pineapple da Johannesburg’da konumlanıyor.

 5,5 milyona sahip nüfusuyla Güney Afrika’nın en büyük şehri, ülkenin ekonomi ve finans merkezi durumunda. Ülkenin en büyük bankaları burada. Witwatersrand Üniversitesi ve Johannesburg Üniversitesi gibi eğitim kurumları da şehrin yetenek havuzunu güçlü bir şekilde besliyor.

KaynakFintech Magazine