Paranızı siber tehditlere karşı güvende tutmanın yolları…

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) Direktör Yardımcısı Sarah Lyons, kullanıcılara banka bilgilerini çevrimiçi ortamda nasıl güvende tutabileceklerini açıkladı. Lyons’ın verdiği bilgiye göre, kullanıcılar banka bilgilerini güvenli şekilde saklamak için şu noktalara dikkat etmeli:

1- Her çevrimiçi hesap için güçlü, ayrı bir parola belirlemek ve çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) kullanmak gerekiyor. Her iki yöntem de siber saldırganların hesapları ihlal etmesini çok daha zor hale getirecektir.

2- Kullanıcılar, tıkladıkları şeylere dikkat etmeli ve kamuya açık sosyal medya hesaplarında yayınladıkları kişisel bilgileri de sınırlandırmalı. Çünkü bu bilgiler, kötü niyetli kişilerce sahip oldukları hesapları tanımlamaya yardımcı olmak veya sosyal mühendislik saldırıları gerçekleştirmek için kullanılabilir.

3- Bankalar ve diğer finansal hizmetler şirketleri genellikle hesaplardaki şüpheli işlemlere ilişkin uyarılar gönderir. Bu uyarıları dikkate almak hesapların güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilir. Ancak siber suçlular insanları bilgi vermek için kandırmaya çalışabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Para kaybettiyseniz, kaybı bankanıza ve polise bildirin

4- Bir kimlik avı e-postasının kurbanı olduğunuz ortaya çıkarsa, parolalarınızı hemen değiştirmeli ve aynı şifreyi kullanabilecek bütün hesaplardaki da bunu yapmalısınız (tamamında parolaları değiştirmelisiniz).

Siber suç nedeniyle para kaybettiyseniz, kaybı bankanıza ve polise zaman kaybetmeden bildirmeyi asla ihmal etmeyiniz.

5- Son olarak kullanıcılar mobil uygulamaları indirirken dikkatli olmalı. Yorumları okumak bir şeylerin yanlış olup olmadığını size gösterebilir.
Genellikle, uygulamayı indirdikten sonra verilerini siber suçlulara kaptıran kişiler durumu bir yerlerde mutlaka paylaşır, dolayısıyla bir uygulamayı indirmeden önce kısa bir Google araması yaparak bilgi toplayabilirsiniz. Ayrıca uygulamanın özelliklerine ilişkin yorumların incelenmesi önemli, bunlar uygulama reklamı yapılan şekilde değilse size sahte olduğunu gösterebilir.

KaynakZDNet