İstanbulkart’ın kullanımına devam edilebilmesi için 31 Aralık 2022’ye kadar mobil uygulama,web sitesi ya da 153 telefon hattı üzerinden “kişileştirmesi” gerekecek. İşte detaylar…

BELBİM AŞ Genel Müdürü Nihat Narin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbulkart’ın sahiplerine özel hale getirilebileceğini açıkladı. İşlem oldukça kolay, İstanbulkart uygulaması, www.bireysel.istanbulkart.istanbul ve www.kisisellestirme.istanbulkart.istanbul web siteleri üzerinden birkaç adımda kişiselleştirme yapılabiliyor. Ayrıca 153 aranarak da işlem tamamlanabiliyor. Söz konusu işlemin 31 Aralık 2022’ye kadar yapılmaması halinde kartların kullanım dışı kalacağı belirtiliyor.

Ücretsiz geçiş hakkı sadece kişiselleştirilmiş İstanbulkart’lar ile yapılacak

UKOME kararı ile özel günlerde sunulan ücretsiz geçiş haklarından bundan sonra sadece kişiselleştirme işlemi tamamlanmış İstanbulkart sahiplerinin yararlanacağı kaydedildi. Bununla birlikte 2023 itibarıyla turistler ve yabancı uyruklu kimselerin milli ve dini bayramlardaki ücretsiz ulaşım imkanını kullanamayacağı kaydediliyor.

Güvenlik ön planda

BELBİM AŞ Genel Müdürü Nihat Narin, kişiselleşmeyen kartların artık kullanılamayacağına işaret ederek, “Her İstanbulkart kişiye özel olacak, bu sayede kullanıcıların bakiyelerini koruma altına alacağız. Siz kredi kartınızı kaybettiğinizde ne yapıyorsunuz? Hemen bankayı arıyorsunuz ve engelliyorsunuz. Şimdi İstanbulkart’ta böyle bir olay yaşadığınızda rahatlıkla 153’ü arayarak oradaki bakiyenizi güvence altına alabilirsiniz” dedi.

Kişiselleştirmenin yalnızca bakiye koruması için değil, özel kampanyalardan yararlanmak için de gerekli olduğunu ifade eden Narin, sözlerini şöyle tamamladı: “Kartınızı kişiselleştirirseniz, özel günlerde ulaşımı bedavaya alabilirsiniz. Plajlara, müzelere gitmek gibi birtakım kampanyalarımızdan faydalanabilirsiniz.”

Kişiselleştirme nasıl yapılacak?

Kartın kişiselleştirilmesi için İstanbulkart’ın mobil uygulamasından, www.bireysel.istanbulkart.istanbul ve www.kisisellestirme.istanbulkart.istanbul adreslerinden gerekli bilgilerin doldurulması yeterli. Ek olarak 153 telefon numarası aranarak da işlemler gerçekleştirilebiliyor.