Dijital banka Monzo ölü doğum, düşük veya kürtaj dahil olmak üzere hamilelik kaybı durumu ile karşılaşan çalışanlarına ücretli izin sağlıyor…

Monzo’nun söz konusu politikası, kendi alanında ilkler arasında. Geçtiğimiz aylarda TV kanalı Channel 4 de benzer bir adım atmıştı. Her iki şirket de belirtilen durumlardan biri nedeniyle hamilelik kaybı yaşayan çalışanlarına 10 güne kadar ücretli izin verecek.

Dijital banka tarafından kamuoyuyla paylaşılan kısa not, “Monzo, çalışanlarının ruh sağlığını inanılmaz derecede ciddiye alıyor” ifadeleri ile dikkat çekiyor.

Öte yandan Monzo, “hamilelik kaybının sadece kadınları veya heteroseksüel partnerleri etkilemediğini” belirterek eş veya taşıyıcı anne olan çalışanlara da izin verileceğini söyledi. Ayrıca, tüp bebek tedavisi, konsültasyon, vb. gören çalışanlara da 8 günlük esnek ücretli izin sunulacağı bildirildi.

Birleşik Krallık iş kanunu uyarınca işletmeler, ebeveyn adayları bebeklerini ölü doğum olarak kabul edilen 24 haftadan sonra kaybederlerse, planlı doğum veya babalık izni kullanmasına izin vermek zorunda. Bu süreden önceki herhangi bir kayıp, düşük olarak sayılıyor ve annelik izni veya ödemesi için hak getirmiyor. Bu kapsamda kısa süreli izin, yıllık izin veya ücretsiz tatil sunup sunmamak tamamen işverenlerin inisiyatifinde.
Bu yönüyle Monzo’nun yeni adımı; istenmeyen durumla karşılaşılması halinde izin ve süre ile olan bağı sonlandırıyor.

Konuyla ilgili olarak Monzo İnsan Deneyimi Direktörü Tara Mansfield, “Hamilelik kaybı beklenmedik ve son derece travmatik olabilir, meslektaşlarımızın iyileşmek için kendilerine zaman ayırabileceklerini ve bunu yapmaları için onları tam olarak desteklediğimizi hissetmelerini istiyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir: İlham Veren FinTech’ler: Monzo

KaynakBBC