Tedarik zincirindeki kırılmalar ve artan maliyetler, özellikle B2B çalışan şirketlerin ürün tedarikini her zamankinden daha hızlı ve verimli gerçekleştirmesini gerektiriyor. İşte bu noktada B2B’ye özel ödeme alma çözümleri şirketlere rekabet avantajı yaratıyor. Şirketler daha hızlı ve güvenli ödeme alma yöntemleriyle, sadece daha fazla satış değil finansal istikrar da kazanıyor.

Bugün tüm şirketlerin gündeminde iş süreçlerini hızlandırmak ve daha verimli hale getirmek var. Bu noktada B2B iş modelinde çalışan şirketlerin odağında dijitalleşme yer alıyor. Şirketler, özellikle ödeme sistemlerindeki dijitalleşme ve otomasyonla tedarik ve satış süreçlerini hızlandırıyor. Sonuç olarak da rekabette kendilerini öne çıkaran bir büyüme avantajı elde ediyorlar. Bu büyümeyi küresel B2B ödemeler pazarının performans trendinde de görmek mümkün. 2021 yılında 1 trilyon dolara ulaşan pazar hacminin, 2030 yılına kadar 2 trilyon 515 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Satış kayıplarının önüne geçiyor

Türkiye’nin öncü fintek şirketi Paynet de B2B firmalarına sunduğu çözümlerle şirketlerin finansal süreçlerini dijitalleştirirken, ödeme akışlarını verimli ve etkin şekilde yönetmelerini sağlıyor. Paynet’in geliştirdiği Bayi Ağı Çözümleri, özellikle bayi ve alt bayiye sahip şirketlerin nakit ve tahsilat akışını daha kolay yönetmelerine yardımcı oluyor. Üreticiden son kullanıcıya kadar olan süreçte gerçekleştirilen satışlarda, tüm paydaşların payı Paynet Bayi Ağı Çözümüyle otomatik olarak ilgili hesaplara geçiyor. Bayi Ağı Çözümlerinin bir diğer önemli özelliği de tüm işlemleri tek merkezden yönetmesi. İşletmeler Paynet ile kart, kredi gibi tüm ödeme yöntemlerine bir arada ulaşabiliyor. Ayrıca müşterileri için en uygun ve en pratik ödeme yöntemleri ile ödeme alabiliyor ve satış kayıplarının önüne geçebiliyorlar.