Blokzincir odaklı FinTech şirketi XYZ Teknoloji, Ava Labs, Polychain Capital, Dragonfly Capital, CMS Holdings ve Republic Capital başta olmak üzere çoğu saygın risk sermayesi şirketini içeren girişim sermayesi fonu Blizzard’la yatırım turunu tamamladı.

XYZ Teknoloji, geleneksel finans sektörünün dijital varlıklara ve merkeziyetsiz finansa adapte olmasını hızlandıracak ürünleri için Blizzard Fonu’ndan yatırım aldı. Ava Labs öncülüğünde kurulan New York merkezli Blizzard, Avalanche Foundation, Polychain Capital, Dragonfly Capital, CMS Holdings ve Republic Capital’in katkılarıyla desteklenen ve Avalanche ekosistemindeki gelişime, büyümeye ve yeniliklere ivme kazandıran 200 milyon USD’nin üzerinde değere sahip bir fon.

XYZ Teknoloji, Kazım Rıfat Özyılmaz ve Emre Çorak tarafından 2018 yılında kurulmuş bir FinTech/Regtech şirketi olarak, geleneksel finans endüstrisi ile blokzincir ekonomisi arasındaki köprü görevi sağlayacak ürünlere odaklanıyor.  Paya ​​dayalı kitle fonlaması platformu ürünüyle XYZ Teknoloji, halihazırda Türkiye’nin saygın bankaları ve büyük aracı kurumları ile çalışmalarını sürdürüyor. XYZ Teknoloji, bu yatırım ile geleneksel finansal kurumlarını hedefleyen dijital varlık saklama, dijital varlık ticareti ve merkeziyetsiz finans ürünlerini pazara çıkaracak ve geniş kitlelerinin bu çözümlere erişimini yaygınlaştıracak.

XYZ Teknoloji Kurucu Ortağı Kazım Rıfat Özyılmaz, söz konusu yatırım ile ilgili şu yorumu yaptı: “Blokzincir ekonomisine erişimi yaygınlaştırmaya odaklanan bir teknoloji sağlayıcısı olmakla kalmayıp birden fazla coğrafyada da lisanslı bir aktör olacağız.” Şirketin öncelikli büyüme planları Türkiye, MENA bölgesi ve İsviçre’yi kapsıyor. Dünya genelinde dijital varlıkları düzenleme trendinin de yükselmesiyle XYZ Teknoloji, gelecek regülasyonlara uyumlu altyapısı sayesinde geleneksel finansal aktörleri kullanıcılarının da blokzincir ekonomisine erişmesini sağlayacak.