Yeni bir araştırma, Türkiye’deki internet kullanıcılarının kripto para borsalarına, son 3 ayda 40 milyona yakın ziyarette bulunduğunu gösteriyor…

Arcane Research tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre Türkiye, dünya genelinde, son 3 ayda kripto para borsalarına ziyaret sayısının en fazla olduğu 4. ülke konumunda. Analize göre söz konusu dönemde tüm dünyadaki kripto para borsası ziyaretlerinin yüzde 3,46’sı Türkiye kaynaklı.

Türkiye’de kripto paralara yönelik artan ilginin bir başka göstergesi olarak kayıtlara geçen veri, 3 aylık sürede Türkiye’deki internet kullanıcılarının kripto para borsalarına 40 milyona yakın ziyarette bulunduğuna işaret ediyor.

Rusya, listede 3. sırada…

Listenin zirvesinde ABD yer alıyor… Son 90 günde tüm ziyaretlerin yüzde 14,3’ü (yaklaşık 160 milyon ziyaret) ABD’den gerçekleşmiş.

İkinci sırada Güney Kore var, Doğu Asya ülkesinden 70 milyonun üzerinde ziyaretin gerçekleştiği görülüyor.

Ukrayna savaşı ile ekonomisinde sıra dışı değişimlerin kaydedildiği Rusya, listenin 3. sırasında. 4,87’lik oran yani 50 milyonun üzerinde ziyaret kayıtlara geçmiş durumda…

 

Türkiye’de kripto para borsalarına duyulan ilgi gün geçtikçe artıyor…

Listedeki ilk 20 ülkenin tüm kripto para borsası ziyaretlerinin yüzde 52,4’ünü gerçekleştirdiği detayı ile dikkat çeken araştırmada Türkiye; Japonya, Birleşik Krallık, Hindistan, Kanada, Almanya gibi ülkeleri geride bıraktı.

Araştırmanın dikkate değer bir başka çıktısı, kripto paralara duyulan ilginin genellikle gelişmekte olan ya da az gelişmiş ülkelerle ilişkilendirilmesi şeklindeki argümanın tersi yönünde veriler sunması. Sonuçlar, öne çıkan ülkelerin ekonomik güçlerine ilişkin herhangi bir ortak özelliğe (dengeli, güçlü ekonomilerin ilk sıralarda olması gibi) vurgu yapmıyor.

En nihayetinde ise Türkiye’de kripto para borsalarına duyulan ilgi gün geçtikçe artıyor…
Bu noktada her ne kadar kripto para birimlerinde ciddi dalgalanmalar yaşansa da yatırımcıların bu alana yoğun bir şekilde ilgi göstermeyi sürdürdüğü açık.