Türkiye ve dünya gündemini takip edip özetleyen Kapsül içerik platformunda, “Altın bilezik: Fintech” başlıklı bir içerik yayınlandı. Nazlı Selin Özkan tarafından hazırlanan ve startups.watch’un yerel fintech raporu ile çeşitli verilerin yer aldığı içerikte FinTech İstanbul Danışma Kurulu Üyesi Dr. Soner Canko’nun tespitleri dikkat çekti…

Dr. Canko, “Ülkemizde 2016 yılından bu yana gündem olan Finansal Teknolojiler (FinTech / Fintek) konusunda ilk yıllarda görülen yoğun girişimci ve yatırımcı ilgisi 2022 itibariyle yeni bir evreye girdi. İlk dönem yeni kurulan girişim sayısında yaşanan hızlı büyüme bu seneden itibaren yavaşlamış durumda. Buna mukabil az sayıda ve küçük ölçekli yatırım tutarları yerini daha çok sayıda ve daha büyük tutarlı yatırımlara bırakmış durumda. Geride kalan altı yıl içinde 670 fintech girişiminin kurulduğunu, bunun yaklaşık 97 tanesinin aynı dönem içinde pasif hâle geldiğini ‘startups.watch’ verilerinden görüyoruz. Kurulan fintech girişimlerinin uzmanlıklarına göre dağılımına baktığımızda ilk sırayı açık ara farkla ödeme teknolojilerinin aldığını, ardından bankacılık teknolojileri ve dijital (kripto) varlıklar konularının ikinci ve üçüncü sırada yer aldığını biliyoruz” diyerek şöyle devam etti:

“Tüm bu gelişmeleri uzun vadeli bir perspektifte yorumlamak gerekirse, son 40 yılda hızlı bir büyüme yaşanan finans sektörümüzün tüm dünyaya örnek olan yoğun teknoloji kullanan ve inovatif yapısı ülkemizde fintech girişimciliğini de cesaretlendirmiştir.

Önceleri yurtiçi pazarda bankalardan pazar payı almayı hedefleyen fintech girişimleri, dönem içinde yurtdışı pazarlara ya da yurt içinde yeni iş modellerine yönelerek kendilerine yeni fırsatlar aralamayı başarmıştır.

Son zamanlarda banka – fintech girişimleri arasında işbirliklerinin arttığını ve yeni düzenlemelere uygun örnek işbirliklerinin başladığını söylemek mümkündür. Önümüzdeki dönemde bankalarımızın daha yalın ve ekonomik operasyon modelleri benimsemesi hâlinde bu iş birliklerinin artacağına hiç şüphe yoktur.

Ayrıca, ülkemiz finans sektöründen çıkan değerli yeteneklerin yurtdışı pazarlarda çok tercih edildiği gibi fintech girişimlerimizin de önü açıktır. Burada en önemli ihtiyaç kamu desteği ile fintech girişimlerinin uluslararası pazarlara açılmasının desteklenmesidir.”

Kapsül’de yayınlanan içeriğin tamamını okumak için buraya tıklayınız.