Son yıllarda Banka Şubelerinin en hızlı kapandığı yer olan Birleşik Krallık’ta geçtiğimiz sene başlayan Bankacılık Merkezi (Banking Hubs) uygulaması yaygınlaşmaya devam ediyor…

Genellikle kırsal bölgelerde, 13 noktada devam eden uygulama yılsonuna kadar 25 noktaya çıkacak.

Bu merkezler vasıtasıyla, hiç Banka şubesinin ve/veya ATM’nin olmadığı/kalmadığı yerlerde, Postaneler vasıtasıyla kişilere bankacılık hizmetleri verilmekte.

Sadece İngiltere’de değil, İskoçya ve İrlanda’ya da yayılan hizmet şekli başarılı olursa, tüm kıta Avrupası’na yayılabilir diye düşünüyorum.

Bankacılık merkezlerinde, tüm banka müşterilerinin hesaplarına para yatırma-para çekme, fatura ödeme, çek bozdurma gibi işlemler her gün yapılabilmekte.

Bunun dışında haftanın bir günü banka yetkilileri, genellikle büyük bankaların (Barclays, HSBC, Lloyds, NatWest gibi) müşterileri için bu merkezlere gelip, müşterilere finansal danışmanlık hizmeti de vermektedir.

Tüm dünyada, gelişen teknoloji ve yeni çıkan düzenlemeler ile parasız topluma doğru gidilmekte ama birçok araştırma raporunda bu durumun çok yakında zamanda gerçekleşmeyeceği belirtilmekte.

Açık bankacılık konusunda en iyi uygulamalara sahip ülkelerden Birleşik Krallık’ta uygulanan bu sistemin başarısı nasıl olacak? Avrupa’ya, Amerika’ya, Asya’ya, Türkiye’ye bu uygulama şekli yayılır mı hep birlikte göreceğiz.

Kişisel fikrim, şube maliyet rakamlarına göre verimsiz olan yerlerde ülkemizde de şube kapatma yerine, ortak kullanılacak banka merkezlerinin oluşturulması, özellikle tarım ile uğraşan, kırsal kesimde oturan birçok kişiye fayda sağlayacaktır.

KaynakBBC
Murat Güleç
2006 yılında Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Murat GÜLEÇ, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans Yüksek Lisans Programı’nı tamamlamıştır. 2007 yılında Bankacılık kariyerine müfettiş yardımcılığı görevi ile başlamış, müfettişlik, bölge müdür yardımcılığı, şube müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Halen Türkiye’nin önde gelen bankalarından birinde Birim müdürü olarak görev yapmakta ve Başkent Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finans alanında doktorasını sürdürmektedir. Bankacılık, Finans, FinTech, Teknoloji konu başlıklarında finansal okuryazarlığa katkı sağlama amacıyla makaleler ele almaktadır.